• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam177
Toplam Ziyaret607120
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Semerkew


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

kafkastube (25/07/2018 01:15)
Konu : kafkastube
Mesaj : www.youtube.com/kafkastube

Youtube kanalında çok güzel Çerkes Videoları mevcut bekleriz arkadaşlar..
HAS ÇERKES! (03/12/2017 14:00)
Konu : SAKIN KARDEŞLER SAKIN!
Mesaj : BİZLER BU ÜLKENİN İNSANIYIZ BİZLER BU ÜLKE İÇİNDE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANDIK, AYAKLANMALAR VE GALYANLARA GELMEYİN. ÇERKES IRKI YAŞADIĞI ÜLKEYE HÜRMET ETMESİNİ BİLEN BİR IRKTIR LÜTFEN YEMEK YEDİĞİMİZ KABA PİSLEMEYELİM. TÜRKİYE İÇERİSİNDE ÇERKESLERİN BAĞIMSIZLIK DAVASI DİYE BİR ŞEY OLAMAZ BU HAREKETTE DEVAM EDERSENİZ 10 YILA KALMAZ İKİNCİ KÜRT VAKASI OLURUZ. KAFANIZI KULLANIN.
adige (10/09/2017 22:54)
Konu : 460 yil
Mesaj : Dogrulari mesmua artik okunmuyor diye çevirirler Bu gunu Bayram yapip kutlayanlar Adigeyin ve TC en on safindakilerdir. Rusya Kaberdeyi boyle Hainler sayesinde yapti !! Ben Tèmroka biliyorum Annemin lepki!!
abreg (27/07/2017 23:01)
Konu : teşekkür
Mesaj : sayın murat bey yazazcaklarım kelimelerle anlatamayacam özür dilerim ama belliki tabiri caizsse adam gibi adiyesin kalemine diline kuvvet çalışmalarında başarılar dilerim
Osman Özdemir (14/05/2017 00:05)
Konu : Yorum
Mesaj : Çerkes Soy adlarımızın geri alınması ve kullanılabilir bir hale getirmek.
Balkar Selçuk (14/03/2017 14:55)
Konu : Kuşha Faruk Özden
Mesaj : ''Uzunyaylada Kar Yolları Kapardı''yazısı harika olmuş gerçekten...Bizi Uzunyaylaya götürdü...Kaleminize sağlık...
hasan (11/03/2017 13:15)
Konu : Referandum
Mesaj : Tepeden tırnağa çerkesim abzax adığeyim ama sosyalist ve sol düşünceli değilim sonuna kadarda ak partiliyim referandumda bütün çerkesler evet diyecek vatanın milletlerin ve çerkeslerin selameti için EVET EVET bir daha EVET.
Coşkun Kandemir (19/02/2017 19:22)
Konu : Kayıp Dayılarımı arıyorum
Mesaj : İsa ve Asiyeden olma Kayseri Pınarbaşı Panlı nüfusuna kayıtlı Dayılarımı arıyorum Nuriye ablalarının oğluyum yardımcı olursanız sevinirim
Osman Özdemir (11/01/2017 13:57)
Konu : Yorum
Mesaj : Sayın değerli yazarlarımızdan Murat Özdenin Yaşar Bağ''''''''''''''''ı anmak için kaleme aldığı yazı büyük ilgi ile okuduğum belirtmek istiyorum. Evet Üniversite ve Çerkeslik hakkındaki çalışma yıllarımız aynı yıllara raslaması nedeniyle o yılları tekrar bizlere de yaşatığı için teşşekür ederi.. Tabiki benim ünüversite yıllarım İstanbul geçmediği için anlattığı her bir konuyu biliyorum dersem hata yapmış olurum. Ama Türkiye deki tüm Çerkes Derneklerinde olan bitenlerden haberimiz vardı.
Şimdi benim demek istediği şu değerli arkadaşlar. Bu tür çatışmalar acaba toplumumuza ne kazandırdı. Bence şüpesiz hiç yoktan iyi idi. Ama zamanımızı ve enerjimizi bizi hiç mi hiç ilgilendirmeyen konular ve olaylarla harcamış olduk. Bunun açık ispatı bu güm bu siyasi görüşlerin Türkiye de bir fonksiyonları olmadığı gibi dünya üzerinde de yok denecek kadar azdır.
Demak ki biz sadece ve sadece kendi toplumumuzun sorunları ve geleceği ile ilgili konularda faaliyet yürütmeliyiz ki geleceğe ümitle bakalım. Saygılarımızla.
mustafa (26/09/2016 08:33)
Konu : yorum
Mesaj : Sayın Karaerkek''''in misalini yorumlarsak; Ğur ,Ğurğun kelimesinin türevidir. Ğurğun, homurdamak, kükremek anlamındadır. sadece erkek aslan homurdar ve kükrer. Dolayısıyla Hağur kükreyen aslan anlamındadır. Diğer isimlerden mesela Hanöş, kör köpek, Hacıq, küçük köpek anlamındadır. İsimlerin türkçe karşılıkları sevimsiz olduğundan yazılmamıştır. İnsanın tanrısını bu şekilde aşağılayıcı şekilde isimlendirmesi düşünülebilir mi ?
mustafa saadet (24/09/2016 10:40)
Konu : yorum
Mesaj : Ha ile Tha'nın anlamını bilmeden yorum yapmak havanda su döğmektir. kuru ekmek "haluğ ğuğ" diye isimlendirilir.
necmettin karaerkek (18/09/2016 17:06)
Konu : yorum
Mesaj : "Ha"kelimesi aslan değil,Tanrı (Tha)sözcüğünün kalıntısıdır.Aslan . Thaşxo'dur.Örneğin HAĞUR ailesi'nin anlamı."KURU ASLAN"değil.Tanrıya sunulan 72 çeşit sunu ekmeklerinden hiçbirini sunmak zorunda olmayan."KURU EKMEK"bile sunmağa izinli aile demektir.Yani bu bir asalettanımıdır.200 yıllık müslüman olan Adigeler'in aile adlarının çoğu.Doğa Tanrılarına tapma dönemlerindan kalmadır.6000 yıllık bir ismi günümüzde yorumlamak Ciddi bir prehistorya bilgi gerektirir.
hikmet neğuç (10/09/2016 11:15)
Konu : çerkes ethem
Mesaj : çerkes ethemi türk tarihi af edecek ama çerkes tarihi af etmiyecektir
atatürke sormuşlar sen herkesi af ettinde çerkes ethemi af etmedin deyince atatürk kendi cinsine merhamet etmeyen insandan insan olmaz diye cevap vermiş
düzceliler olarak ethemden nefret ederiz
ethem beyler geliyor neyapmalı ah onu bir kurşunda vurmalı
düzce kenarında akar ince bir dere sefer beyi astılar nafile yere düzcede var bir mapus sefer beyide astılar oda bir namus
adığecede seferbeyer dey e çığım palx seferbeyim yı kiy maxe çiler yeğeğığ
ayrıca ethem bey çerkes toplumuna kültürel olarak bir şey vermemiştir almıştır ethem kemalist sererbey padişahcıydı ahmet anzavurda padişahcıydı ama farkı çerkeslikle ilgileniyor olmasıydı not ethem ürdünde neğuçlerin yanın da ölmüştür birgün akrabalarımızla bir araya geldiğimizde ethem konusu açılınca çerkeslere yaptıklarınıda anlatınca bilseydik yardım etmezdik dediler tabi ozamanki iletişimide baskılarıda göz önüne alarak düşünelim
hakkı haktan (21/07/2016 13:10)
Konu : yaşam hakkı
Mesaj : İspanyol çingenelerinin bir sözü vardır toprağa ölülerini bırakmışsan o toprak senin yurdundur artık.
Çerkesler bu ülkeye sürgünden bu yana çok ölülerini bırakmıştır. Osmanlıda, Cumhuriyette, savaşta barışta bırakılmış ölüleri vardır.
O halde varlardır, kaderini bundan önce olduğu gibi bundan sonrada ortaktır.Bu ülkede çerkes oldukları için utanmadan yaşayacaklardır. En iyi ve herkesi kucaklayan yaşam biçimi olan Laik demokrasi ve barış içinde yurtsever olarak yaşamak herkesin olduğu gibi çerkeslerin de hakkıdır.
Garantileri çanakkalede ve anadolunun farklı yerlerinde bıraktıkları ölüleridir yaşamları kimsenin iznine bağlı değildir.
ilhan belek (04/04/2016 21:13)
Konu : Ali ihsan
Mesaj : Ali ıhsan kardeşim çok büyük geçmiş olsun allah başka acılar göstermesin sağlık dolu güzel günler dilerim.
kafkas kartalı (05/12/2015 15:47)
Konu : yeter artık!!!
Mesaj : Turk kurt laz cerkez gurcu ayrılıyor!! Beraber elde ettigimiz ulkeye resmen göz dikmiş hainlere donuyoruz!! Bende cerkez ve laz asıllıyım fakat sizleri desteklemiyor aksine karşı çıkıyorum!!! hdp gibi bölmeyin bizleri!! Bizlerde bu vatanın evladiyiz!!!!
Gashi (09/09/2015 07:26)
Konu : neden ?
Mesaj : Arnavut asıllı Türk vatandaşıyım. paylaşımlarınızda Arnavutlarında ana dilde eğitim vs haklarını söylemenize lüzum yoktur biz sizler gibi asimilasyona izin vermedik bangır bangır arnavutça müzik dinliyorum sokaklarda ve arnavutça konuşuyoruz aramızda arnavutça kurslarımız ve güçlü derneklerimiz var bunların engellenmesine müsade etmedik,biz aynı zamanda yaşadığınız cumhuriyetin kurucusuyuz mareşal fevzi çakmak mehmet akif ersoy ve bilinmesede mustafa kemal arnavut asıllıdır. Türkiye'de etnik kökeninizi yadırgayan yok istediğiniz gibi çerkezce, çeçence dil eğitim kursları açabilirisiniz, insanların belleklerinde bu milletin kurucularındansınız bu bilindiği halde nedir bu mücadeleniz merak ettim ? dilini konuşuyorsun etnik kimlikle parti kurabiliyorsun çerkezce müzik dinleyip şarkı söyleyebiliyorsun. biz Arnavutlar Müslüman milletinin parçası olarak ayrıştırmanın değiş yapıcı olmanın taraftarlarıyız türk ırkından çerkez ırkından kürt ırkından olmanız bizi bağlamaz birlik olabiliyorsak üstüme düşeni yaparım haa yok rekabet ortamı oluşturmak istiyorsan onada varım tavrımı tavrın belirler. saygılarımla.
mürsel (06/09/2015 03:45)
Konu : recep güıer yazısı
Mesaj : kürtler hakkında yazdığınız o cümlelerin hiç biri gerçekle bağdaşmaz. küertlerin ortak dilleri hiç bir zaman olmamıştır ve kendi aralarında da anlaşamazlar sadece türkçe anlaşabilirler. artin agopyanda o dili bilmez. pkk katilleriyle aynı cephedesiniz sizi onların partisinde siyaset yapmaya devam ediyorum. bir çerkesden bu ifadeleri duymak şaşırttı doğrusu. anadolu TÜRK''ündür ve sonsuza kadar da böyle kalacaktır. Kürdistan hayal bile değildir sadece bir oyundur. kürtleri yok etme ve ermenilere yurt açma operasyonudur. Türkiye de yaşayıp Türklere düşman olanlara lanet olsun
Göktürk Ulutaş (28/08/2015 22:03)
Konu : Moskoftan isteyin
Mesaj : Gelin çerkeslere yapılanların hesabını moskoflardan soralım bu türkler bize kapılarını açmış öyle yada böyle beraber yaşamışız neyin hesabını soracaksınız türklerden?
Harun Taş (11/02/2015 23:47)
Konu : Sayın Balkar Selcuk'un yazaısı hk.
Mesaj : BU yazı ile ilk defa karşılaştım. Siyasi bir yazı değil. Bu yazının yararlı oduğunu düşünüyorsanız, benim cevabım kesinlikle hayır hatta zararlı. Neden siyasi anlamda eleştirmiyorsunuz.?
 1 
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi