• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret601088
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.57365.5959
Euro6.18786.2126
Semerkew

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiğini duyurdu.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiği bildirildi. 

İnterfaks ajansının haberine göre, Rusya Eğitim Bakanlığı müfredatında yapılan değişiklikte, Tataristan’daki ilköğretim kurumlarında Tatarcanın seçmeli ders haline getirildiği belirtildi. Bu açıklamayı Tataristan Savcısı İldus Nafikov, yerel parlamentoda yaptığı konuşmada açıkladı. 

Böylece Tataristan’daki okullarda Tatar dili haftada iki saat, ailelerin yazılı iznine bağlı olarak "seçmeli ders" olarak okutulacak. Yani istemeyen hiç almayacak.

Rusya'da yasalar, "Rusya Federasyonu halklarının ana dilde eğitim hakkını" garanti altına alıyor. Diğer yandan Tataristan'da yaşayan bazı Rus aileler, çocuklarına ilköğretim okullarında Tatarcanın zorunlu dil olarak öğretilmesine itiraz etmişlerdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, kısa süre önce konuyla ilgili Moskova ile anlaşmaya varıldığını, Tatar dilinin okullarda haftada iki saat zorunlu olarak okutulacağını açıklamıştı.

Kremlin, Tataristan'a özel statü sağlayan ve süresi 2017 temmuz ayında dolan anlaşmayı da yenilememişti. Moskova ile Kazan arasında ilk kez Boris Yeltsin'in başkanlığı döneminde 1994'te imzalanan, Tataristan Cumhuriyeti’nin federasyon içindeki özerk ve özel yetkilerinin belirlendiği anlaşma, son olarak 2007'de yenilenmişti. 


460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi