• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret551871
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.54595.5682
Euro6.38556.4111
Semerkew

Tataristan'da dil tartışmasına son nokta: Tatarca eğitim zorunluluğu kalktı

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiğini duyurdu.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiği bildirildi. 

İnterfaks ajansının haberine göre, Rusya Eğitim Bakanlığı müfredatında yapılan değişiklikte, Tataristan’daki ilköğretim kurumlarında Tatarcanın seçmeli ders haline getirildiği belirtildi. Bu açıklamayı Tataristan Savcısı İldus Nafikov, yerel parlamentoda yaptığı konuşmada açıkladı. 

Böylece Tataristan’daki okullarda Tatar dili haftada iki saat, ailelerin yazılı iznine bağlı olarak "seçmeli ders" olarak okutulacak. Yani istemeyen hiç almayacak.

Rusya'da yasalar, "Rusya Federasyonu halklarının ana dilde eğitim hakkını" garanti altına alıyor. Diğer yandan Tataristan'da yaşayan bazı Rus aileler, çocuklarına ilköğretim okullarında Tatarcanın zorunlu dil olarak öğretilmesine itiraz etmişlerdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, kısa süre önce konuyla ilgili Moskova ile anlaşmaya varıldığını, Tatar dilinin okullarda haftada iki saat zorunlu olarak okutulacağını açıklamıştı.

Kremlin, Tataristan'a özel statü sağlayan ve süresi 2017 temmuz ayında dolan anlaşmayı da yenilememişti. Moskova ile Kazan arasında ilk kez Boris Yeltsin'in başkanlığı döneminde 1994'te imzalanan, Tataristan Cumhuriyeti’nin federasyon içindeki özerk ve özel yetkilerinin belirlendiği anlaşma, son olarak 2007'de yenilenmişti. 
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
240 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi