• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam294
Toplam Ziyaret903601
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiğini duyurdu.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde ana dilde zorunlu eğitim tartışmasıyla ilgili nihai karar verildi. Tataristan Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Tataristan’da ilköğretim kurumlarında zorunlu Tatar dili öğreniminin iptal edildiği bildirildi. 

İnterfaks ajansının haberine göre, Rusya Eğitim Bakanlığı müfredatında yapılan değişiklikte, Tataristan’daki ilköğretim kurumlarında Tatarcanın seçmeli ders haline getirildiği belirtildi. Bu açıklamayı Tataristan Savcısı İldus Nafikov, yerel parlamentoda yaptığı konuşmada açıkladı. 

Böylece Tataristan’daki okullarda Tatar dili haftada iki saat, ailelerin yazılı iznine bağlı olarak "seçmeli ders" olarak okutulacak. Yani istemeyen hiç almayacak.

Rusya'da yasalar, "Rusya Federasyonu halklarının ana dilde eğitim hakkını" garanti altına alıyor. Diğer yandan Tataristan'da yaşayan bazı Rus aileler, çocuklarına ilköğretim okullarında Tatarcanın zorunlu dil olarak öğretilmesine itiraz etmişlerdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, kısa süre önce konuyla ilgili Moskova ile anlaşmaya varıldığını, Tatar dilinin okullarda haftada iki saat zorunlu olarak okutulacağını açıklamıştı.

Kremlin, Tataristan'a özel statü sağlayan ve süresi 2017 temmuz ayında dolan anlaşmayı da yenilememişti. Moskova ile Kazan arasında ilk kez Boris Yeltsin'in başkanlığı döneminde 1994'te imzalanan, Tataristan Cumhuriyeti’nin federasyon içindeki özerk ve özel yetkilerinin belirlendiği anlaşma, son olarak 2007'de yenilenmişti. 


1106 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi