• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret672142
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Semerkew

Uzunyaylalı bir grup Çerkes’in oluşturduğu komite, 16 Eylül 2018 tarihinde Kayseri Fuar Alanı’nda “TRT Çerkes Açılsın” konulu bir açık hava mitingi düzenliyor.

    Uzunyaylalı bir grup Çerkes’in oluşturduğu komite, 16 Eylül 2018 tarihinde Kayseri Fuar Alanı’nda “TRT Çerkes Açılsın” konulu bir açık hava mitingi düzenliyor.
    Uzun bir süredir TRT bünyesinde Çerkesçe yayın yapan bir tv kanalının açılması için istekte bulunan ve bunu çeşitli zamanlarda aktiviteler ve yazılı dosyalarla devletin ilgili makamlarına da ileten Çerkesler, yine aynı taleple 16 Eylül tarihinde bir miting düzenleyecek.
  “Uzunyayla Haber” FB sayfasında yer alan “Uzunyayla Çerkeslerinden Çerkes Sivil Toplum Kuruluşlarına” başlığıyla yayınlanan ve miting tertip komitesi üyelerinin imzasını taşıyan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

   “Saygıdeğer Çerkes/Kafkas Dernekleri, 
    Çerkes/Kafkas Vakıfları 
    ve Çerkes/Kafkas Federasyonları,

   Bizler Uzunyayla Çerkesleri olarak Eylül ayının ikinci Pazar günü (16.09.2018) Kayseri Fuar alanında “TRT ÇERKES” kanalının açılmasını talep etmek amacıyla bir miting düzenliyoruz.
   Türkiye’deki tüm kurumlarımızın özveriyle, yıllardır Çerkes halkının dilini ve kültürünü yaşatmak için çalıştıklarının bilincindeyiz. Bu nedenle “TRT ÇERKES” kanalının açılması talebiyle yapılacak mitinge sizlerin de destek olacağına inanıyoruz.
   Bu konuda söyleyecek sözü olan tüm kurumlarımızı mitingimize davet ediyoruz.
  Bizler Türkiye’nin demokrasi birikimine inanan Uzunyayla Çerkesleri olarak, Türkiye Çerkeslerinin dili ve kültürüyle bir beka sorunu yaşadığını düşünüyoruz. Bu nedenle Çerkes dili ve kültürünün yaşatılması noktasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Cumhurbaşkanlığı makamına sesleneceğiz.
Mitingimizin tek gündemi “TRT ÇERKES” kanalının açılması talebidir.
 Ve tek muhatabı da Türkiye Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanlığı makamıdır.
Toplumsal adalet ve eşitliğin sağlanması adına çıkılan bu yolda, tüm Çerkes kurumlarını mitingimize davet ediyoruz.”
  
 16 Eylül 2018 pazar günü Kayseri fuar alanında düzenlenecek olan miting için kamuoyu paylaşımlarına ve farkındalık oluşturacak çalışmalara da hız verildi. Bu maksatla Pınarbaşı ve Kayseri’de "TRT ÇERKES AÇILSIN" sloganı, duvar yazısı, etiketleme ve afiş olarak şehrin hemen her noktasında yerini aldı.
   
Konu ile ilgili dağıtılan el ilanlarında da TRT İç Yayınlar bünyesinde 13 kanalda Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 ayrı dilde yayın yapıldığı; bunun dışında TRT Dış Yayınlar bünyesinde ise Türkçe dışında 41 dünya dilinde 24 saat internet haberciliği yapıldığı (Afganca, Arnavutça, Arapça, Ermenice, Azerice(iki alfabede),Boşnakça, Bulgarca, Çince, Hırvatça, Darice, İngilizce, Fransızca, Gürcüce, Almanca, Yunanca, Hausaca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Kazakça, Kırgızca, Mekedonca, Malayca, Peştunca, Farsça, Portekizce, Romanca, Rusça, Sırpça, İspanloyca, Swalice, Tatarca (İki alfabede), Türkmence (İki alfabede), Urduca, Uygurca (üç alfabede), Uzbekçe.) ifade edilerek, “TRT, 41 dilde iç ve dış yayın yaparken, Çerkesçe yayın yapmamaktadır. Bu durum Türkiye Çerkesleri için oldukça rahatsız edici ve üzücüdür. TRT'nin Sırpça ve Yunanca dillerinde yayın yapması, Sahra Altı’ndaki Afrika dillerinde (Swahîlice ve Hausaca) yayın yapması, devletin bu dillere bütçe ayırması, ancak Çerkesçe yayın yapmaması anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.” denildi.
   “TRT Çerkes Açılsın” mitingi tertip komitesi şu isimlerden oluşuyor: Talat Arslandok (Şogen), Yunus Canbek (Şak), Abrek Başok (Pşığuse), Erol Yavuz (Merzey), Adnan Kuş (Kuşha), Oğuz Karabulut (Şogen), İrfan Başok (Pşığuse), Selçuk Bağlar (Balkar).1180 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi