• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret546415
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26746.2925
Euro7.33867.3680
Semerkew

Kayseri’de “TRT Çerkes Açılsın” Mitingi Düzenleniyor

Uzunyaylalı bir grup Çerkes’in oluşturduğu komite, 16 Eylül 2018 tarihinde Kayseri Fuar Alanı’nda “TRT Çerkes Açılsın” konulu bir açık hava mitingi düzenliyor.

    Uzunyaylalı bir grup Çerkes’in oluşturduğu komite, 16 Eylül 2018 tarihinde Kayseri Fuar Alanı’nda “TRT Çerkes Açılsın” konulu bir açık hava mitingi düzenliyor.
    Uzun bir süredir TRT bünyesinde Çerkesçe yayın yapan bir tv kanalının açılması için istekte bulunan ve bunu çeşitli zamanlarda aktiviteler ve yazılı dosyalarla devletin ilgili makamlarına da ileten Çerkesler, yine aynı taleple 16 Eylül tarihinde bir miting düzenleyecek.
  “Uzunyayla Haber” FB sayfasında yer alan “Uzunyayla Çerkeslerinden Çerkes Sivil Toplum Kuruluşlarına” başlığıyla yayınlanan ve miting tertip komitesi üyelerinin imzasını taşıyan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

   “Saygıdeğer Çerkes/Kafkas Dernekleri, 
    Çerkes/Kafkas Vakıfları 
    ve Çerkes/Kafkas Federasyonları,

   Bizler Uzunyayla Çerkesleri olarak Eylül ayının ikinci Pazar günü (16.09.2018) Kayseri Fuar alanında “TRT ÇERKES” kanalının açılmasını talep etmek amacıyla bir miting düzenliyoruz.
   Türkiye’deki tüm kurumlarımızın özveriyle, yıllardır Çerkes halkının dilini ve kültürünü yaşatmak için çalıştıklarının bilincindeyiz. Bu nedenle “TRT ÇERKES” kanalının açılması talebiyle yapılacak mitinge sizlerin de destek olacağına inanıyoruz.
   Bu konuda söyleyecek sözü olan tüm kurumlarımızı mitingimize davet ediyoruz.
  Bizler Türkiye’nin demokrasi birikimine inanan Uzunyayla Çerkesleri olarak, Türkiye Çerkeslerinin dili ve kültürüyle bir beka sorunu yaşadığını düşünüyoruz. Bu nedenle Çerkes dili ve kültürünün yaşatılması noktasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Cumhurbaşkanlığı makamına sesleneceğiz.
Mitingimizin tek gündemi “TRT ÇERKES” kanalının açılması talebidir.
 Ve tek muhatabı da Türkiye Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanlığı makamıdır.
Toplumsal adalet ve eşitliğin sağlanması adına çıkılan bu yolda, tüm Çerkes kurumlarını mitingimize davet ediyoruz.”
  
 16 Eylül 2018 pazar günü Kayseri fuar alanında düzenlenecek olan miting için kamuoyu paylaşımlarına ve farkındalık oluşturacak çalışmalara da hız verildi. Bu maksatla Pınarbaşı ve Kayseri’de "TRT ÇERKES AÇILSIN" sloganı, duvar yazısı, etiketleme ve afiş olarak şehrin hemen her noktasında yerini aldı.
   
Konu ile ilgili dağıtılan el ilanlarında da TRT İç Yayınlar bünyesinde 13 kanalda Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 ayrı dilde yayın yapıldığı; bunun dışında TRT Dış Yayınlar bünyesinde ise Türkçe dışında 41 dünya dilinde 24 saat internet haberciliği yapıldığı (Afganca, Arnavutça, Arapça, Ermenice, Azerice(iki alfabede),Boşnakça, Bulgarca, Çince, Hırvatça, Darice, İngilizce, Fransızca, Gürcüce, Almanca, Yunanca, Hausaca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Kazakça, Kırgızca, Mekedonca, Malayca, Peştunca, Farsça, Portekizce, Romanca, Rusça, Sırpça, İspanloyca, Swalice, Tatarca (İki alfabede), Türkmence (İki alfabede), Urduca, Uygurca (üç alfabede), Uzbekçe.) ifade edilerek, “TRT, 41 dilde iç ve dış yayın yaparken, Çerkesçe yayın yapmamaktadır. Bu durum Türkiye Çerkesleri için oldukça rahatsız edici ve üzücüdür. TRT'nin Sırpça ve Yunanca dillerinde yayın yapması, Sahra Altı’ndaki Afrika dillerinde (Swahîlice ve Hausaca) yayın yapması, devletin bu dillere bütçe ayırması, ancak Çerkesçe yayın yapmaması anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.” denildi.
   “TRT Çerkes Açılsın” mitingi tertip komitesi şu isimlerden oluşuyor: Talat Arslandok (Şogen), Yunus Canbek (Şak), Abrek Başok (Pşığuse), Erol Yavuz (Merzey), Adnan Kuş (Kuşha), Oğuz Karabulut (Şogen), İrfan Başok (Pşığuse), Selçuk Bağlar (Balkar).

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
812 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi