• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret869857
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Abhaz yazar, toplum adamı Cuma Vissarionoviç Ahuba 82 yaşında Sohum’da vefat etti.

SSCB Yazarlar Birliği ile Gazeteciler Birliği üyesi, Abhazya Cumhuriyeti Yazarlar Birliği ile Gazeteciler Birliği üyesi, “Halkların Dostluğu” Gazetecilik Ödülü sahibi, II. Derece “Akhdz-Apşa” Nişanı sahibi, D. Gulia Devlet Ödülü sahibi Cuma Ahuba’yı son yolculuğuna uğurlamak için Sohum Öğretmenevi’nde devlet ve toplum adamları, sanat ve bilim adamları ile Sohumlular toplandı.

15 Ocak’taki cenaze merasiminde söz alan Cumhurbaşkanlığı Bilim Kültür ve Eğitim Danışmanı Vladimir Zantariya şöyle konuştu: “Cuma Ahuba, edebiyatımızı, kültürümüzü ve dilimizi muhafaza edenlerden biriydi. Onun hikâyeleri, dramları ve romanları büyük anlam taşır. Eserleri, edebiyatımızı çok zenginleştirmiştir. Abhaz halkının hafızasında ebediyen yaşayacaktır.”

Abhazya Yazarlar Birliği Başkanı Vahtang Abhazou, Cuma Ahuba’nın daima halkın problemleri hakkında yazdığını, aynı zamanda Abhazya halkının millî kurtuluş hareketine aktif olarak katıldığını ifade etti. Abhazou sözlerini şöyle sürdürdü: “Eserlerinde çok ciddi bir şekilde millî edebiyatı geliştirdi. Onun eserleri, halka ve dile karşı sevgiyle doludur. Birden fazla nesil Cuma Ahuba’nın eserleriyle büyüdü. O, bütün zor zamanlarda Abhaz halkının menfaatlerinin bekçisi oldu.”

Kaynak: www.apsnypress.info368 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi