• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam132
Toplam Ziyaret869849
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

İnguş eylemciler, Çeçenya ile sınır anlaşmasının iptal edilmesi ve Kuzey Osetya'nın Prigorodny Bölgesi'ne geri dönülmesini isteyen cumhuriyet sakinlerinin imzalarını taşıyan başvuruyu Kremlin'e gönderdi.

“Kavkaz Uzel”de yer alan bilgiye göre, 1 Aralık 2018'de yapılan İnguşetya Müslümanları Kongresi'ne katılanlar, cumhuriyetin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesinin önlenmesi talebiyle Vladimir Putin'e başvurmaya karar verdi.

İnguşetya halkından 51.319 kişinin imzanın yer aldığı başvuruda Çeçenya ile sınır anlaşmasının iptal edilmesi ve İnguş mültecilerin Prigorodny bölgesine dönmesinin sağlanması talep ediliyor.

İmza formlarının bulunduğu yedi kiloluk bir koli İnguş Ulusal Birlik Komitesi üyesi Ahmed Barakhoev ve MASHR insan hakları örgütü başkanı Magomed Mutsolgov tarafından Moskova'ya ulaştırıldı.

Magomed Mutsolgov “Kavkaz Uzel”deki blogunda konuya yer vererek, “Ahmed Barakhoev, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı İdaresi Vatandaşları ile Çalışma Dairesi Başkanı tarafından şahsen kabul edildi. Görüşme sırasında Ahmed, yalnızca Cumhurbaşkanlığı İdaresi'ne ziyaret amacımızı değil, temyizin özünü, sorunun temelini oluşturan konuları da anlattı” diye yazdı.
Bilindiği gibi Kuzey Osetya'nın Prigorodny bölgesinde yaşayan Osetler ve İnguşlar arasında, 1992 sonbaharında silahlı çatışmalar yaşanmış, 583 kişi hayatını kaybedip 939 kişi yaralanırken 261 kişi de kaybolmuştu. 389 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi