• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret869841
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Bakanlar Kurulunda Fazıl İskender’in hatırasını ebedîleştirme konulu ilk toplantı yapıldı. Yazarın eserlerine adanmış bir etkinlik programı oluşturmaya ilişkin öneriler tartışıldı.

Abhazya ve Rusya Halk Yazarı, 1. Derece “Akhdz-Apşa” Nişanı sahibi Fazıl Abduloviç İskender’in eşsiz eserlerinden oluşan mirasını koruyup yaymak ve hatırasını ebedîleştirmek amacıyla, Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Valeri Bganba başkanlığındaki Bakanlar Kurulu ilk toplantısını yaptı.

Toplantıyı açan hükûmet lideri Valeri Bganba, Abhazyanın büyük yazar ve düşünür Fazıl İskender’in doğum günü gibi önemli bir tarihe denk getirilecek etkinliklerin organizasyonunun, önceden hazırlanmış detaylı bir plana dayanması gerektiğini ifade etti.

Komisyon üyeleri, etkinlik programının oluşumuna dair önerileri tartıştılar, yazara adanmış on gün sürecek kutlama önerdiler. Kutlamalar kapsamında eğitim kurumlarında ve televizyon kanallarında Fazıl İskender’in eserlerinden oluşan sergiler, edebî bayramlar, tematik haftalar düzenlenecek.

Detaylı teklifler 31 Ocak 2019 tarihine kadar Komisyon Sekretaryasına sunulabilecek. Bilindiği gibi konuyla ilgilenecek Komisyon, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın 26 Aralık 2018 tarihli emriyle kurulmuştu.

_______

Kaynak: apsnypress.info (18.01.2019)

399 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi