• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret869832
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Orjinal danslar, duygusal şarkılar, modernite ve geleneklerin iç içe geçmesi, “All Rusya” (Tüm Rusya) ulusal kültürler festivali yarışması yapıldı.

Tüm Rusya yaratıcı yarışmasına katılan Kabardey-Balkar'lı öğrenciler en yüksek ödülü aldı. 

“Halkımın Ruhu” derneği tarafından düzenlenen Rusya'nın Ulusal Kültürler ve Folklor Yarışması Moskova'daki Izmailovo Konser Salonu’nda yapıldı. Yarışmanın jürisi arasında öğretmenler, koreograflar, Rusya Federasyonu'nun namlı kültür çalışanları, Rus Müzik Akademisi öğretmenleri yer aldı. Gnessin ve Rus Tiyatro Sanatı Enstitüsü koreografi bölümünün öğrencilerinden oluşan ulusal dans topluluğu “Kafkaslar”, Rusya'nın yirmi dokuz bölgesinden ve yurtdışından gelen rakiplerle yarıştı. 

A. Marzoeva yönetimindeki "Kafkaslar" dans topluluğu, "Küçükler halk dansları" branşında "Halk dansları" ve Kuzey Kafkasya Devlet Sanat Enstitüsü'nün hazırladığı "Geleneksel halk kıyafetleri" ile “Büyük Ödül”ü almaya hak kazandı. Ayrıca, öğrenciler jüri üyeleri tarafından verilen profesyonel ustalık payesiyle gala konserinde ve son yarışmada yer aldılar.

All Rusya Yarışma Festivali, yenilikçi bir elit oluşturmak, Rusya vatandaşlarının yaşamlarını ruhsal olarak zenginleştirmek ve her türlü modern halk sanatının özelliklerini göstermek için tasarlanmış bir etkinlik. Yarışma, maddi olmayan kültürel mirası korumak ve bölgeler arasındaki kültürel işbirliğini güçlendirmek amacıyla Rusya Federasyonu halklarının ulusal kültürlerinin çeşitliliğinin gelişmesini sağlamak amacıyla düzenleniyor.429 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi