• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret596261
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Semerkew

Gürcistan, Sovyet sisteminin kendisine armağan ettiği, fakat Sovyet sonrası süreçte bağımsızlık yolunu seçen ve savaşarak kendinden ayrılan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetlerini kazanabilmek için her yolu deniyor.

Gürcistan hükûmeti en son olarak Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları için Gürcistan vatandaşlığı ve pasaport alma süreçlerini basitleştirdi. Vatandaşlık alma işlemleri artık bir ay içinde tamamlanırken ücret de alınmıyor.

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sürecin çok basit olduğunu ifade ederek, “Bu adım, bütün vatandaşlarımızın elimizdeki tüm imkânlardan eşit derecede istifade etmesini sağlıyor. Bu sözümle özellikle Avrupa’ya vizesiz seyahati kast ediyorum” dedi.

Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlik Konularından Sorumlu Devlet Bakanı Ketevan Tsihelaşvili’nin konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

“Bu durum, 21 Aralık 1991 tarihine kadar Gürcistan’da bu topraklarda doğmuş veya bu topraklarda yaşamış kişileri veya bu kişilerin çocuklarının soyundan gelenleri ilgilendiriyor. Prosedür doğrudan basitleşiyor, yani vatandaşlık elde etmek için gereken kimliği almak kolaylaşıyor. Parlamento bunun temelini hazırlamış bulunuyor.”

İlgili karar, 18 Ocak’ta imzalandı. Vatandaşlık elde etme süresi de bir aya indirildi. Gürcistan Hükûmeti, Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları için bu prosedürü parasız hale getirdi.165 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi