• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret869847
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Gürcistan, Sovyet sisteminin kendisine armağan ettiği, fakat Sovyet sonrası süreçte bağımsızlık yolunu seçen ve savaşarak kendinden ayrılan Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetlerini kazanabilmek için her yolu deniyor.

Gürcistan hükûmeti en son olarak Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları için Gürcistan vatandaşlığı ve pasaport alma süreçlerini basitleştirdi. Vatandaşlık alma işlemleri artık bir ay içinde tamamlanırken ücret de alınmıyor.

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sürecin çok basit olduğunu ifade ederek, “Bu adım, bütün vatandaşlarımızın elimizdeki tüm imkânlardan eşit derecede istifade etmesini sağlıyor. Bu sözümle özellikle Avrupa’ya vizesiz seyahati kast ediyorum” dedi.

Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlik Konularından Sorumlu Devlet Bakanı Ketevan Tsihelaşvili’nin konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

“Bu durum, 21 Aralık 1991 tarihine kadar Gürcistan’da bu topraklarda doğmuş veya bu topraklarda yaşamış kişileri veya bu kişilerin çocuklarının soyundan gelenleri ilgilendiriyor. Prosedür doğrudan basitleşiyor, yani vatandaşlık elde etmek için gereken kimliği almak kolaylaşıyor. Parlamento bunun temelini hazırlamış bulunuyor.”

İlgili karar, 18 Ocak’ta imzalandı. Vatandaşlık elde etme süresi de bir aya indirildi. Gürcistan Hükûmeti, Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları için bu prosedürü parasız hale getirdi.684 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi