• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret869825
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Abhazya ve Gürcistan arasındaki Ingur kontrol noktasında sınırın kapatılmasını protesto eden Gal Bölgesi sakinleri İdare Binası önünde bir toplandı.

Bilindiği gibi Gürcistan’da H1N1 virüs türünün (domuz gribi) patlamasıyla birlikte, Abhazya Devlet Güvenlik Servisi 10 Ocak’tan itibaren 2 ay süre ile Gürcistan’a giriş çıkışlara kısıtlama getirmişti.

Çalışmak için, sosyal bağlar, alış veriş veya başka sebeplerle Gürcistan'a gidip gelen Galliler sınırın kapatılmasından memnun olmadılar. 

Bugün, sınırın kapatılmasından duydukları memnuniyetsizliği ifade etmek için yaklaşık 80 kişi Gal ilçe idare binası önünde toplandı. Göstericilerin yanına gelen İdare Başkanı Temur Nadaraya sınırın niçin kapatıldığını kendilerine açıklayarak, içeriye toplantı salonuna davet etti.

Nadaraya göstericilere, “Bu önlemleri Abhazya'da domuz gribi enfeksiyonu vakalarını önlemeye yönelik aldık. Bunun anlaşılması gerekir.  Abhazya'da 2016'da H1N1 virüsünden dört kişinin öldüğünü hatırlatırım” dedi.

Toplantıda, sınır geçiş zorunluluğu olanların kişisel sorunları çözüldü. Gürcistan'da tedavi gören ağır hastalara da geçiş izni verildi.

388 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi