• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret869835
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Karaçay Çerkes Adige-Khase’nin gençlik kolu lideri Aslan Jukov ve Karaçay-Çerkesya’nın Başbakan adayı Fral Şebzukhov’u kiralık katillere öldürttüğü ortaya çıkan 32 yaşındaki KÇC Senatörü Rauf Arashukov parlamento oturumu esnasında tutuklandı.

 KAÇMAK İSTEDİ

Görgü tanıkları, Arashukov’un gözaltına alınması ile ilgili detayları şöyle aktardı:

Önce Federasyon Konseyi’nin dünkü oturumu gazetecilere kapatıldı. Ardından Cumhuriyet Başsavcısı Yury Chaika ve Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin salona girdi ve bir senatörün sanık olarak gözaltına alınması ve dokunulmazlığının kaldırılması kararını okumaya başladı. Bu sözleri duyan KÇC temsilcisi Arashukov hemen merdivenlere yöneldi ama Federasyon Konseyi sözcüsü Valentina Matvienko kendisine soğuk bir sesle hitap ederek zorluk çıkarmamasını tavsiye etti.

 SUÇLARI

 Arashukov, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun değişik maddeleri uyarınca suçlanıyor. Bunlar, cinayet, organize suç örgütü kurmak ve iktidarı devirme çağrısında bulunmak olarak sıralanıyor.

Ayrıca, Jukov’un cinayetinde kendisine tanıklık eden Çerkessk Şehir Konseyi Başkan Yardımcısı Ruslan Kardanov’u darp etmekle de suçlanabilir.

 BABA ARASHUKOV DA GÖZALTINA ALINDI

Oğul Arashukovdan bir süre sonra, baba Raul Arashukov da gözaltına alındı. Petersburg'daki Gazprom ofislerinden birinde “paketlenen” Raul Arashukov’un 30 milyar ruble değerinde gaz hırsızlığına katıldığından şüpheleniliyor.

 "BUGÜN TANRI BİZİ DUYDU"

Arashukov’a yönelik cinayet suçlamaları 2010 yılına dayanıyor. O zaman tutuklanan katil, azmettiricinin adını Arashukov olarak vermiş ve Jukov'u ortadan kaldırmayı kabul ettiği miktarı bir milyon ruble olarak açıklamıştı. Mağdurların akrabaları azmettiricinin oğul Arashukov olduğundan zaten emin olduklarını söylüyorlar.

İnsan hakları aktivistlerine göre, yüksek profilli cinayetlerle ilgili soruşturma, Arashukovların Karaçay-Çerkesya devlet sistemindeki güçlü bağlantıları nedeniyle sürekli ertelendi.

Ancak dava federal seviyeye transfer edilir edilmez daha fazla kaçamadılar.

 "BÖYLE YAŞAMAK İMKANSIZ"

Aslan Jukov’un akrabası Rahik Alla Jukova, “Dokuz yıl boyunca kimse bizi duymadı ve görmedi. Çaldığımız kapılar duvar oldu. Bugün ise Tanrı bizi duydu. Umarım herkes hak ettiğini bulur. Artık her şey yoluna girecek. Dokuz yıl boyunca cumhuriyetimizde neler olup bittiğine dair ağaçlar bile dile geldi. Gerçek bizim tarafımızdaydı, şimdi hak yerini buldu. ” dedi.

 "ÇOK SEVİNDİM"

Shebzukhov'un kardeşi Ruslan da, bugün 56 kez tebrik için arandığını söyledi. “Memnunum, çok sevindim,” diyen Ruslan Shebzukhov, “Sonunda başardık. Şimdi tüm Adige bölgesi mutlu. Daha önce hiç kimse bize inanmamıştı. Bu benim için çifte kutlama. En sert cezayı hak ediyorlar. Kız kardeşim bugün sevinçten ağladı" dedi.

 BABA ARASHUKOV’UN KARANLIK İŞLERİ

Baba Raul Arashukov'un daha Sovyetler döneminde hakkında açılan ceza davaları basında yer almış. Anavatanı olan Karaçay-Çerkesya'da Arashukov'un 1985'te dolandırıcılık ve 1987'de devlet mülkiyetinin kötüye kullanılması konusunda yargılandığı belirtiliyor. İddiaya göre Arashukov devlet çiftliğinden ayçiçeklerini çalmış ve bunun için ceza almış.

 90'lı yıllarda Raul Arashukov, tüketici hizmetlerinin yönetiminde mühendis olarak çalışıp ticaretle uğraşmış. Daha sonra gaz endüstrisinde kariyerine başlamış. 1997'de cumhuriyette bir Mezhregiongaz şubesi yapıldığında, bu yapıya başvurması için kendisine “fırsat” verilmiş. Mezhregiongaz Holding, bölgedeki Gazprom şirketlerini yöneten firma. Bilahare terfi eden Arashukov Stavropol'a Stavropolregiongaz'a transfer olmuş.

2004 yılında Devlet Duma milletvekili Anatoly Greshnevikov, Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Stavropolregiongaz şirketini ve başını kontrol etmesini istemiş.

2008 yılında Denetim Odası, Arashukov’u yolsuzluk şüphesiyle kontrol etmeye başlamış. Arashukov araştırılmış ancak hakkında dava açılmamış.

Raul Arashukov, 2011 yılında Stavropol bölgesindeki Gazprom yapılarının yönetiminden vazgeçmiş ve Gazprom Mezhregiongaz'a danışman olarak atanmış. Ardından, daha az önemli bir konuma transfer edilmiş, çünkü çalışmaları üst mercilerde rahatsızlık uyandırmaktaymış.

Arashukov'un tutuklanmaması üzerine bağlantıları da açıklandı. 2011 yılına kadar Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Boris Ebzeev ile iyi ilişkiler kurmuş. Federasyon Konseyi'nde dün tutuklanan oğlu Rauf, daha 22 yaşında iken Cumhurbaşkanı Ebzeev'in danışmanı görevine getirilmiş.

Raul Arashukov, bölgede "gaz kralı", oğlu da "gaz prens" olarak tanınıyor. Moskovsky Komsomolets, Arashukov ailesinin Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'ni yöneten dört klandan biri olduğunu belirtiyor.

Federasyon Konseyi üyesi Rauf Arashukov’un tutuklanmasının ardından Soruşturma Komitesi, Raul Arashukov’un Gazprom’un 30 milyar ruble’den fazla parasını zimmetine geçirdiğinden şüphelenildiğini açıkladı.

Arashukov ailesinde sorunların su yüzüne çıkması geçen yıl başladı. "Adige-Khase"nin gençlik hareketi liderinin öldürülmesi olayında, Ruslan Agoev’in de adı öne çıktı. Bu kişi Gazprom’un şirketlerinden olan Stavropolgorgaz’ın icra direktörlüğünü yapmış. Agoev’in ayrıca Raul Arashukov'un damadı olduğu bildiriliyor. Haberlere göre kızı Camilla ile evli. Agoev’in de federal merkezin arananlar listesinde yer aldığı bildiriliyor.702 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi