• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam156
Toplam Ziyaret867379
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Abhazya'da 2018 yılında gerçekleşen beş önemli olay şöyle sıralanıyor.

YILIN KRİZİ

Bir dönem Abhazya’ya yönelik eylemler yapan Gürcü terör örgütü "Orman Kardeşleri"nin liderlerinden olan George Lukava'nın etrafında gelişen olaylar Abhazya’da yılın krizine yol açtı. Gürcü-Abhaz ihtilafının askeri aşamasının sona ermesinden uzun yıllar sonra, Gürcü terör grubu yüzlerce kişiyi öldürerek Abhazya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş açmıştı.

Lukavu 2011'de gözaltına alındı ​​ve yedi yılını bir Abhaz hapishanesinde geçirdi. Ocak 2018’de, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Khadzhimba onu kişisel kararıyla affetti ve ardından gizlice, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayet suçlamasıyla mücadele eden Abhazlar karşılığında Gürcistan makamlarına iade etti.

 Bu değişim, Abhazya'da ciddi bir iç politik krize sebep oldu..

3 Ocak'ta muhalefet destekçileri hükümet binaları kompleksine kuşattı ve Meclis’in cumhurbaşkanının eylemlerini değerlendirmesini istedi.

Operasyonel olarak oluşturulan Parlamento Komisyonu, cumhurbaşkanının yasaların kendisine verdiği yetkilerin ötesine geçmediği ve Georgy Lukava'yı affetme hakkı olduğu sonucuna vardı.

Ancak muhalefet bu karara uymadı ve Cumhurbaşkanının istifasını istedi. Bir koordinasyon merkezi kuruldu. Ancak muhalefet Raul Khacimba'yı görevinden ayrılmaya zorlamadı.

 MERMER BÖCEKLERİNİN İSTİLASI

2018, bir tarımsal haşere olan mermer böceklerinin Abhazya'nın tamamını istila ettiği yıl olarak hatırlanacak.

Hasar çok büyük oldu. Resmi verilere göre, cumhuriyette üretilen mandalina ve fındıkların miktarı- ki Abhazya'nın başlıca tarımsal ürünleridir- yalnızca 2017'de yüzde 70 oranında azaldı. Henüz 2018'e ait veriler açıklanmış değil.

 Mart ayında, salgın nedeniyle Rusya, ahşap kutular ve ahşap ambalaj malzemeleri dahil olmak üzere Abhazya'dan Rusya'ya tüm bitki ürünlerinin tedarikine kısıtlamalar getirdi. Sonuç olarak, yaptırımlar yalnızca meyve ve sebzeleri değil, aynı zamanda Abhazya'nın toplam ihracatındaki aslan payını oluşturan Abhaz şaraplarını da içeriyordu.

Abhazya bütçeden, 2018’de mermer böceği ile mücadele için 20 milyon ruble [yaklaşık 400 bin dolar] tahsis etti. Zararlılarla mücadelede önemli maddi yardımlar Rusya'dan ve uluslararası kuruluşlardan -özellikle UNDP'den- geldi.

Bilimsel araştırmalarda açıklandığı gibi olağanüstü bir önlem önerildi: Nüfusun mermer böceklerini toplaması ve kilogram başına bin ruble [yaklaşık 18 $] karşılığında özel kabul merkezlerine bağışlaması teklif edildi.

Yaklaşık on ton tahtakurusu teslim edildi.

Alınan önlemler başarılı oldu. Nisan 2018'de Rus-Abhaz sınırındaki karantina iptal edildi. Ve Aralık ayında, Abhaz Gümrükleri bu sezonun Rusya'ya mandalina ihracatı için rekor kırdığını açıkladı.

 YILIN İSTİFASI

Ağustos ayında Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitaly Gabnia, Abhaz işadamlarından biriyle kavga ettikten sonra istifa etti .

Bir basın toplantısı düzenleyen Gabnia, her şeyin Sohum restoranlarından birinde olduğunu söyledi. İş yemeğinde, toplantıya katılanlardan biri, başkan yardımcısının kafasına bir bardakla vurdu ve ardından kavga başladı.

 “Onurumu savunmak için ayrılmalıyım. Siyasetle bir ilgisi yok ”dedi. Saldırganın eylemlerinden dolayı cezalandırılmadığı için öfkelendi.

“Hakkımı ve şerefimi böyle yüksek bir konumda bile savunamadığım için istifa ediyorum. İstifa etmem dışında sadece “Abhaz tarzında” hareket etme şansım var.

Abhazya'nın siyasi tarihinde, bu bir ülkenin başkan yardımcısının görevinden ayrıldığı dördüncü durumdur. Valery Arshba, 2004 yılında erken istifa etmişti. Aynı şekilde 2009 yılında Raul Hacimba, 2013 yılında Mikhail Logua ve şimdi de Vitaly Gabniya ayrıldı.

 ABHAZ "RUBLESİ"

Eylül ayının sonunda, Abhazya Halkının Yurtseverlik Savaşı Zaferinin 25. yıldönümüne adanan 500 apsarlık değere sahip Vladislav Ardzinba hatıra parası çıkardı

Ancak, Abhazya'daki anapara birimi Rus Rublesi olduğundan, yeni banknot ödeme aracı olarak kullanılmayacak. 

 Abhazya Ulusal Bankası başkanı Beslan Baratelia, “Bu parayı bir doğum günü için, bir düğün için, birisine hediye olarak verebilirsiniz. Bunun bir kağıt parçası değil, bir değer olduğunu ve bunun ruble ile değiştirilebileceğini anlamamız gerekiyor” dedi. Birçok mağazada, bu para hala bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Beş bin ruble [yaklaşık olarak 85 $] değerindedir ve Abhazya'daki herhangi bir bankada ruble ile değiştirilebilir.

Ancak çok az sayıda basılı para olduğu için (sadece 10 bin adet) koleksiyoncu-nümismatistlerden yoğun talep var. Bu nedenle 500 apsarlık banknot, çevrimiçi açık artırmalarda, sekiz bin ruble [yaklaşık 115 $] ve üstü fiyata satılıyor.

 

YILIN KAYBI

9 Eylül 2018'de Abhazya Başbakanı Gennady Gagulia bir trafik kazasında öldü . Sürücü ve güvenlik görevlisi de ağır yaralandı.

Gennady Gagulia, Suriye ile Abhazya arasında bir dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandığı Abhaz delegasyonunun bir üyesi olarak Şam'dan dönüyordu. 

Gagulia, Abhazya siyaseti için ağır bir kayıp olarak değerlendirildi. Hükümete üç kez başkanlık etti, cumhuriyetin en etkili politikacılarından biri olarak kabul edildi ve modern Abhazyanın gerçeklerine sadık kaldı.469 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi