• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret596649
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.67445.6971
Euro6.34556.3709
Semerkew

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Maxim Topilin'e göre Kabardey-Balkar ve Kuzey Kafkasya'nın diğer bölgelerindeki doğum oranı son iki yılda azaldı.

Sosyal ağ kullanıcıları, cumhuriyet sakinlerinin işsizlik, düşük ücret ve devletten önemli miktarda sosyal destek olmayışı nedeniyle çok çocuğa sahip olmaktan kaçındığını belirtiyor.

Maxim Topilin,  Kuzey Kafkasya Federal Bölgesindeki Federatif Yapılarda Demografi Sorunları’nı 5 Şubat'ta Nalçik'teki bir toplantıda tartıştı.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Maxim Topilin konuşmasında, "Son iki yılda, burada (Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi'ndeki) çocukların doğumu ile ilgili göstergeler azalma eğiliminde" dedi.

Bakan Topilin, bu azalışın özellikle Stavropol Bölgesi, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar ile ilgili olduğunu belirterek, “Burada toplam doğurganlık oranı Rusya Federasyonu'ndaki orandan bile daha düşük” dedi.

Bakan, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki birimlerin başkanlarını "durumu yakından izlemeye" ve federal merkeze rapor vermeye çağırdı. Topilin, Moskova yetkililerinin "toplam doğurganlık oranının olumlu bir şekilde artırılmasıyla ilgili görevlerin yerine getirilmesi" için "federal düzeyde ek önlemler" almaya hazır olduklarını belirtti.

Vzglyad gazetesi de 6 Şubat tarihli makalesinde, Kafkas toplumu nüfusunun aktif olarak köylerden şehirlere aktığını, bunun da birçok ailenin dağılmasına neden olduğunu yazdı.

Bölgesel demografide uzman olan Alexander Panin, “Aktif kentleşme süreçleri Kuzey Kafkasya'daki yaşam biçimini değiştiriyor ve buna bağlı olarak ailelerin çocuk sayısı da değişiyor. Gelecek yıllarda Dağıstan'da da doğum oranlarında bir düşüş gözlemleyeceğiz” dedi. .

KABARDEY-BALKAR SAKİNLERİ DOĞUM ORANINDAKİ DÜŞÜŞÜ DÜŞÜK YAŞAM STANDARTLARINA BAĞLIYOR

Topilin'in Kabardey-Balkar'daki demografik durum hakkındaki sözleri Instagram'da canlı bir tartışma başlattı.

Çoğu yorumcu, doğum oranındaki azalmanın, kötü olan ekonomik durum ve cumhuriyetteki düşük yaşam standardının bir sonucu olduğunu düşünüyor.

“Cumhuriyette normal bir maaş olsaydı, doğum oranı düşmezdi. Birini doğurmak için çocukların hala beslenmeleri, giyinmeleri ve ayakkabılı olmaları gerektiğini düşünmek gerekiyor !” dedi alinalinabit  takma adlı bir kullanıcı.

"Para yok, iş yok, kim doğum yapacak?” sözleriyle tartışmaya katıldı diğer bir kullanıcı ilona_enik de.

Yine uzeev.pavel85 isimli kullanıcı da "Fabrikalar ve büyük işletmelerin olması daha iyi olurdu” sözleriyle tartışmaya katkıda bulundu.

Katılımcıların bazıları büyük ailelerin durumundan şikayette bulundu. Bunlardan biri olan İnnaguchakova düşüncelerini  “Her şey çok çok kötü. Dört çocuğum var, onlar için gerçekten çok üzülüyorum. Her şeyin yakında düzeleceğini sadece Allah’tan umuyorum” sözleriyle açıkladı.

"Büyük ailelere uygun büyüklükte toprak parçası verilmez ve maaşlar böyle düşük olursa, gençlerin yaşamlarını düzenlemek ve ailelerine yardım etmek için cumhuriyetten ayrılmaları kaçınılmaz!" diyor zhannakarimova8039.

Instagram'daki “PE / Nalchik, KBR” topluluğunun aboneleri de Kabardey-Balkar'da düşük maaş seviyesine işaret ettiler.

Yorumcuların da büyük çoğunluğu, düşük ücretlerden ve istihdamla ilgili sorunlardan da şikayetçi oldu.103 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi