• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret867361
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Yargıtay, Suriye'den gönüllü olarak döndükten sonra Rusya Yüksek Mahkemesi’nden 16 yıl hapis cezası alan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti vatandaşının cezasını 5 Şubat'ta onadı.

Yargıtay, Suriye'den gönüllü olarak döndükten sonra Rusya Yüksek Mahkemesi’nden 16 yıl hapis cezası alan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti vatandaşının cezasını 5 Şubat'ta onadı.

Ekim 2018'de Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesi, İslam Gogov'u Suriye'de bir terör örgütüne katılmaktan ve Suriye'de terörist faaliyetlere  katılmaktan suçlu bulmuştu.

Duruşma sırasında İslam Gugov mahkemeden kendisine bir sonraki duruşmada savunma yapmak için zaman verilmesini istedi. Ancak mahkeme, o anda sadece 40 dakika süre vererek bu talebi reddetti. Bu arada Gugov'un avukatıyla yalnız kalmasına da izin verilmedi. Görevliler ve tüm diğer personelle aynı odada tutuldu. Bunun üzerine Gugov ifade vermeyi reddederken; avukatı soruşturma süreci ve yargılamada pek çok hak ihlali yapıldığını; savunma tarafından sunulan delillerin sahteliğine dair kanıtların mahkemece dikkate alınmadığını duyurdu.

 İSLAM ANZOROVİCH GUGOV?

1995 doğumlu olan İslam Anzorovich Gugov, Eylül 2014’te bir arkadaşının enformasyonu doğrultusunda Suriye’de yaşayan Çerkeslere yardım edeceği zannıyla Suriye’ye gitti. Suriye'de bir cihatçı gruba katıldı ancak çatışmalara girmedi. Zamanla hayal kırıklığına uğrayarak eve dönmeye karar verdi. 

Gugov Türkiye'ye geçti ve oradan babası ve arabulucularla KBC devlet yetkilileri ve güvenlik güçleri ile temasa geçti.

Bu arada Rusya'da, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun “yabancı bir devletin topraklarında yasadışı silahlı faaliyete katılma” maddesine istinaden ceza davası açıldı. 

Babası Eski Militanların Uyum Komisyonu'na ve KBC'nın Aşırılıkçılık ve Gençlik Politikalarını Önleme Bakanı'na başvurdu. Yetkililerin temsilcileri ve güvenlik güçleri, İslam'ın gözaltına alınmayacağına, kendisine karşı hiçbir suç isnadında bulunulmayacağına, barışçıl bir hayata uyum sağlamasına yardımcı olacaklarına dair söz verdiler.

Ancak Gugov KBC’ye döndükten sonra tutuklandı ve FSB memurları, Gugov’un yasa dışı faaliyetlerini sanki kendi çabaları sonucu durdurmuş gibi rapor sundular. Bunun üzerine Gugov gözaltına alındı ve aleyhinde ikinci bir ceza davası başlatıldı. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun “terörist faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla eğitim” ve “bir terör örgütünün faaliyetlerine katılım” maddelerinden suçlandı.

20 Nisan 2018’de, CBD Yüksek Mahkemesi, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca Gugov’un cezai kovuşturmasını feshetti (Bu madde uyarınca ilk kez bir suçu işleyen, gönüllü olarak yasadışı silahlı bir gruba katılmak isteyen ve teslim olan kişi, farklı bir suç içermediği sürece, cezai sorumluluktan muaf tutulur). 

Ve 15 Ekim 2018'de, Kuzey Kafkasya Bölge Askeri Mahkemesi, İslam Gugov'u suçlu buldu ve Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 205-5'inci maddesinden 16 yıla mahkum etti.

Memorial İnsan Hakları Merkezi bir açıklama yaparak, Gugov davasının, Suriye’ye gidip hata yapmakta olduklarını anlayıp geri dönmek isteyenler nezdinde Rus kolluk kuvvetlerinin güvenilirliğini baltaladığını ifade etti.484 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi