• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam268
Toplam Ziyaret584839
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03586.0600
Euro6.73446.7614
Semerkew

Parlamento üst kanadı, Karaçay Çerkesli senatör Rauf Araşukov’un ceza kovuşturmasının başlamasının ardından aday kontrolünü sıkılaştırmaya karar verdi.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, birtakım suçlara karıştığına ilişkin söylentilerden dolayı Araşukov’un adaylığına başından beri karşı çıktığını anlattı.

Bilindiği gibi 30 Ocak’ta Karaçay Çerkesyalı senatör Rauf Araşukov, Federasyon Konseyi toplantısında gözaltına alındı ve tutuklandı. Cinayet, organize suç örgütüne katılmak ve şahide baskı yapmakla suçlandı. Senatörün babası “Gazprom mejregiongaz” Genel Müdür Danışmanı Raul Araşukov ise 30 milyar rublelik doğal gaz çalma ve suç örgütü kurma şüphesiyle 31 Ocak’ta tutuklandı.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, 11 Şubat’ta RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Araşukov’un senatörlüğe atandığı esnada sabıka kaydı olmamasına rağmen, adaylığının başlangıçta şüphe uyandırdığını söyledi. Araşukov’un birtakım suçlara karıştığına dair söylentilerin dolaştığını söyleyen Matviyenko, sözlerine şöyle devam etti: “O zamanlar bölge liderine hata yaptığını -sezgilerime dayanarak- söylemiştim. Fakat ben sadece tavsiye verebildim, bu konuda hiç kimse lidere dikte edemez.”

Matviyenko, Rauf Araşukov tutuklandıktan sonra Federasyon Konseyi’nin, senatör adaylarının denetimini sıkılaştırma kararı aldığını, bu hususta kolluk kuvvetleriyle istişare edilmekte olduğunu söyledi. Lakin parlamento üst kanadının mevcut üyelerinin şüpheli olmadığını vurguladı. “Araşukov’un durumu, genel durumun dışında kalıyor. Bugün Federasyon Konseyi’nde şüpheli bir geçmişi veya bugünü olan senatör yok, bunu sorumlu bir şekilde ifade edebilirim.” dedi.

Soruşturma Komitesi, Rauf Araşukov’un 2010 yılında Karaçay-Çerkes Adıge Khase Başkan Yardımcısı Aslan Jukov ile Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı Fral Şebzuhov cinayetlerine ve Ekim 2018’de Çerkessk Şehir Duması Milletvekili Ruslan Kardanov’a yapılan saldırıya karıştığını düşünüyor.

Jukov ile Şebzuhov’un akrabaları, Karaçay Çerkes’deki soruşturma çalışmasına güvenmediklerini dile getirdiler. Uzmanlar ise Araşukovların güvenlik güçleriyle kasıtlı olarak dostane ilişkiler kurduğunu belirtiyor.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
86 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi