• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Parlamento üst kanadı, Karaçay Çerkesli senatör Rauf Araşukov’un ceza kovuşturmasının başlamasının ardından aday kontrolünü sıkılaştırmaya karar verdi.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, birtakım suçlara karıştığına ilişkin söylentilerden dolayı Araşukov’un adaylığına başından beri karşı çıktığını anlattı.

Bilindiği gibi 30 Ocak’ta Karaçay Çerkesyalı senatör Rauf Araşukov, Federasyon Konseyi toplantısında gözaltına alındı ve tutuklandı. Cinayet, organize suç örgütüne katılmak ve şahide baskı yapmakla suçlandı. Senatörün babası “Gazprom mejregiongaz” Genel Müdür Danışmanı Raul Araşukov ise 30 milyar rublelik doğal gaz çalma ve suç örgütü kurma şüphesiyle 31 Ocak’ta tutuklandı.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, 11 Şubat’ta RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Araşukov’un senatörlüğe atandığı esnada sabıka kaydı olmamasına rağmen, adaylığının başlangıçta şüphe uyandırdığını söyledi. Araşukov’un birtakım suçlara karıştığına dair söylentilerin dolaştığını söyleyen Matviyenko, sözlerine şöyle devam etti: “O zamanlar bölge liderine hata yaptığını -sezgilerime dayanarak- söylemiştim. Fakat ben sadece tavsiye verebildim, bu konuda hiç kimse lidere dikte edemez.”

Matviyenko, Rauf Araşukov tutuklandıktan sonra Federasyon Konseyi’nin, senatör adaylarının denetimini sıkılaştırma kararı aldığını, bu hususta kolluk kuvvetleriyle istişare edilmekte olduğunu söyledi. Lakin parlamento üst kanadının mevcut üyelerinin şüpheli olmadığını vurguladı. “Araşukov’un durumu, genel durumun dışında kalıyor. Bugün Federasyon Konseyi’nde şüpheli bir geçmişi veya bugünü olan senatör yok, bunu sorumlu bir şekilde ifade edebilirim.” dedi.

Soruşturma Komitesi, Rauf Araşukov’un 2010 yılında Karaçay-Çerkes Adıge Khase Başkan Yardımcısı Aslan Jukov ile Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı Fral Şebzuhov cinayetlerine ve Ekim 2018’de Çerkessk Şehir Duması Milletvekili Ruslan Kardanov’a yapılan saldırıya karıştığını düşünüyor.

Jukov ile Şebzuhov’un akrabaları, Karaçay Çerkes’deki soruşturma çalışmasına güvenmediklerini dile getirdiler. Uzmanlar ise Araşukovların güvenlik güçleriyle kasıtlı olarak dostane ilişkiler kurduğunu belirtiyor.453 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi