• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret867377
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

KABARDEY BALKAR’DA ANADİLLERE YÖNELİK SİNSİ SALDIRILAR SÜRÜYOR!

Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde anadilleri hedef alan sinsi saldırılara yeni bir örnek eklendi. Nalçik’te 14 Nolu Gimnazyum (ortaokul) kütüphanesinde yerel dillerdeki eserlerin yarısı imha edildi; yarısı da kayıtlardan silinerek erişime kapatıldı.  
Bu kanunsuz uygulamanın ortaya çıkmasıyla tepki gösteren Kabardey Balkar’lı sanat ve bilim dünyasının önde gelen aydınları, Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Başı K.V. Kokov’a mektup göndererek duruma el koyulmasını istedi.
21 Kabardey ve Balkar aydının imzasını taşıyan başvuru metni şöyle:
 
K. V. Kokov
Kabardey Balkar Cumhuriyeti Başı
 
Sayın Kazbek Valeryeviç!
Bilindiği üzere, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Eğitim Bilim ve Gençlik İşleri Bakanlığı, Nalçik şehir bölgesindeki 14 No.lu Gimnazyum’da Kabardey ve Balkar yazar, şair, bilim insanı ve eğitimcilerin eserlerinin maksatlı olarak kütüphaneden toplattırılıp imha edildiğini ortaya çıkarttı.
Kabardey yazarlara ait 817 kitaptan 344’ü (% 42), Balkar yazarlara ait 440 kitaptan 227’si (% 52) toplattırıldı. Sonuçta kütüphanede Kabardey ve Balkar yazarlara ait 686 kitap kaldı ki bunlar Gimnazyumun kütüphane fonunun (8196 parça) ancak % 8’i ediyor.
Kuliyev, Keşokov, Nogmov, Babayev, Naloyev, Gurtuyev, Şogentsukov ve Kabardeyler ile Balkarların manevi kültürüne önemli katkılar sağlamış onlarca yazar, şair ve eğitimcinin eserlerini, içeriklerinin eskidiği gerekçesiyle imha eden gimnazyum yönetiminin eylemlerinin makul bir açıklaması olamaz.
Aralık 2017’de bu gimnazyumda öğrencilerin Kabardeyce ve Balkarca öğrenme istekleri konusunda bir anket yapılmışken, keza sayıları 8’e düşürülmüş pedagogların içlerinden 5 tane kadrolu pedagog (% 63) Kabardeyce ve Balkarca hocasıyken; bu tür eylemlerin sebebi, halklarımızın dillerine ve kültürüne karşı duyulan nefreti simgeler görünüyor.
Gimnazyum’da okuyan 1881 öğrenciden 1234 tanesinin Kabardeyceyi, 418 tanesinin Balkarcayı ana dili olarak seçtiğini hesaba katarsak, ifade edilen gerçekler, Kabardeyce ve Balkarca dillerinin öğretimine bilinçli bir şekilde zarar verildiğini doğrulamaktadır.
14 No.lu Gimnazyum’un müdürü, işgal edilen mevkiye uyum için zorunlu ölçme ve değerlendirmeye tabi tutuldu ve bu olağan ölçme ve değerlendirmeyi Temmuz 2018’den beri geçemedi.
Bu eğitim kurumunun müdürünün hiçbir sıfatla çocuklarla çalışmaya yasal ve ahlaki açıdan hakkının olmadığını düşünüyoruz.
Durumun değerlendirilerek gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.
 
İmzalar:
M. A. Beppayev - KBC Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
H. K. Beştokov - KBC Halk Şairi
C. K. Haupa - RF Onurlu Sanat İnsanı, Bestekâr; Abhazya, Adıgey ve KBC Kültür İnsanı, KBC Soruşturma Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı
M. M. Hafitse - RF Onurlu Kültür İnsanı, KBC “Adıge Khase” OO Thamadesi
J. M. Guzeyev - Filoloji Bilimleri Doktoru, Profesör
R. H. Atskanov - KBC Halk Şairi, Elbrus Yayınevi Müdürü
A. T. Doduyeva - KBC Onurlu Kültür İnsanı, Elbrus Yayınevi Müdür Yardımcısı
M. H. Tabaksoyev - Elbrus Yayınevi Baş Redaktörü
B. A. Musukov - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Karaçay-Balkar Dili Bölümü Başkanı
P. M. Hatuyev - Şair, Nur Dergisi Redaktörü
A. D. Bolatova - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktor Adayı
F. H. Guliyeva - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktor Adayı
T. M. Bittirova - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktoru
L. S. Gergokova - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktor Adayı
A. N. Guziyeva - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktoru
J. Lokyayeva - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Karaçay-Balkar Edebiyatı Araştırma Bölümü’nde Stajyer
B. A. Berberov - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktoru
A. K. Appoyev - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktor Adayı
A. Kaytayeva - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Karaçay-Balkar Dili Bölümü’nde Stajyer Laborant
L. B. Kuçmezova - Rusya Bilimler Akademisi Kabardey Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü Filoloji Bilimleri Doktor Adayı
A. H. Gergov - Elbrus Yayınevi Redaktörü


578 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi