• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam126
Toplam Ziyaret867349
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

KADİROV LÜTFETTİ(!), 1944 TEHCİRİNİN YIL DÖNÜMÜNDE YAS MERASİMLERİ YAPILABİLDİ

Çeçen ve İnguşların tehcir edilmesinin 75. yıl dönümü vesilesiyle, bu yıla mahsus olmak üzere, bütün Çeçenistan camilerinde  dini törenler; Grozni’de ise yas merasimi  yapıldı. Vatandaşlar, anma merasimi yasağının tamamen kalkmasını beklemediklerini belirtiyorlar.

Bilindiği gibi Çeçen ve İnguşlar’ın 1944 yılındaki tehcirine ilişkin yas merasimlerinin 23 Şubat tarihlerinde yapılması 2011 yılında Kadirov tarafından yasaklanarak 10 Mayıs tarihine ertelenmişti. Kafkasologlara göre Kadırov bu tutumuyla, Stalinizm’e karşı tavrını yumuşatan Kremlin’in desteğini almak istemiş ve cumhuriyetteki sürgün kınamalarını önlemeye çalışmıştı. Kadırov, yas merasimlerini resmî bayram olan “Anavatanı Savunma Günü”ne rastlaması nedeniyle ertelediğini açıklamıştı.

2014 yılında yas merasimlerinin yasaklanmasına açıkça karşı çıkan Kafkasya Halkları Meclisi Başkanı Ruslan Kutayev ise dört yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Anavatanı Savunma Günü sebebiyle 22 Şubat akşamı Grozni’de yapılan görkemli törende konuşan Ramzan Kadirov, 23 Şubat’ta Çeçenistan’da tehcirin yıl dönümü vesilesiyle anma merasimleri düzenleneceğini açıkladı. Ramzan Kadırov, Çeçenistan halklarının yas ve keder gününün 10 Mayıs’ta anıldığını; fakat tehcirin 75. yıl dönümü vesilesiyle dinî törenlerin de yapılacağını söyledi.

Çeçenistan kukla lideri konuşmasında Çeçenlerin “Büyük Vatanseverlik Savaşı” yıllarındaki kahramanlıklarına dikkat çekti. Ona göre, 1944 tehciri, o dönem Çeçenlerde lider ve birlik olmadığı için gerçekleşmiş.

22 Şubat’ta toplu Cuma duası esnasında Çeçenistan camilerinde 1944 tehciri kurbanları için cenaze namazı kılındı ve dua edildi. 23 Şubat’ta Stalin tehcirinin yıl dönümü vesilesiyle cumhuriyet camilerinde mevlid okutularak ve zikir çekildi. Büyük yerleşim noktalarında ise kurban kesme törenleri yapılıp, kurban edilen hayvanların etleri fakir ailelere dağıtıldı.

Ayrıca, “Çeçenistan’ın Kalbi” camisinin karşısında yer alan, Kolluk Kuvvetleri Ölmüş Mensupları Anıt Kompleksi’nde yas töreni düzenlendi. (Stalin Baskısı Kurbanları Anıtı’ndan sökülen mezar taşları birkaç yıl önce buraya getirilmişti.) Törenin öncülüğünü, “Kafkas Barış Forumu” adlı sivil toplum örgütü yaptı.512 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi