• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret639869
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92465.9483
Euro6.54276.5689
Semerkew

KUZEY KAFKASYA CUMHURİYETLERİ, YAŞAM KALİTESİ SIRALAMASINDA GERİDE KALDI

“Reyting” RİA’nın Rusya’daki yaşam şartları kalitesini esas alarak hazırladığı listede Karaçay-Çerkes, İnguşetya ve Kabardey-Balkar, Rusya’daki bölgeler içinde son ona girdi.

Kavkaz Uzel’in haberine göre, Rusya’daki bölgeler arasında daha önce yapılan sıralamada Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri, keza Kalmıkya, Adıgey ve Krasnodar Kray geride kalmıştı. Ayrıca son iki sırada Dağıstan ile İnguşetya vardı. Dağıstan 2017 yılında da yüksek maaşlı çalışan sayısı ve ortalama maaş seviyesi bakımından Rusya’daki bölgeler arasında son sıralardaydı.

“Novosti” RİA’nın 18 Şubat’ta yayımladığı araştırma sonuçlarına göre, Sankt Petersburg ile Moskova Oblastı 2018 yılında yaşam kalitesi açısından en iyi bölgeler olurken, Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri listenin son sıralarını işgal ediyor.

“Reyting” RİA haber ajansındaki uzmanlar, bölgeleri, Rusya Federal Devlet İstatistik Kurumu, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve diğer açık kaynakların verilerine dayanan 70 ayrı göstergeye göre değerlendirdi. Her bölgeye, aldığı puana göre (minimum 1 puan, maksimum 100 puan) listede bir yer verildi.

Yaşamak için en verimli şartlar sıralamasına göre, 2017’ye kıyasla Rusya’daki bölgeler arasında Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti 25,3 puan alarak 85 bölge arasında bir yıl içinde 83. sıradan 84. sıraya geriledi. Kalmıkya Cumhuriyeti 28,7 puanla 81. sırada yer alırken, İnguşetya 82. sırada yer aldı.

Kabardey-Balkar da 34,1 puanla 76. sırada yer alarak listede son ona girdi (2017’de 75. sıradaydı). KBC’nin puanındaki düşüşün, cumhuriyette yaşamın kötüleşmesiyle değil, diğer bölgelerdeki göstergelerin büyümesiyle ilgili olduğu belirtiliyor.

Araştırma verilerine göre, 2018 yılında Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri arasında en iyi büyümeyi sergileyen 39,8 puanla 72. sıradan 65. sıraya yükselen Kuzey Osetya oldu. Dağıstan da listenin 73. sırasından 69. sırasına yükseldi.

Kavkaz Uzel’in haberine göre, 2018 yılı boyunca Dağıstan’da en çok tartışılan olaylar, bürokrasideki geniş kapsamlı “temizlik” idi. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Emniyet Müdürü Dmitriy Gutırya’nın raporuna göre, 2018 yılında Dağıstan kolluk kuvvetleri 279 yolsuzluk suçunu ortaya çıkarttı. Dağıstan Lideri Vladimir Vasilyev de yolsuzlukla mücadele çalışmalarını methetmişti. Kavkaz Uzelin soru yönelttiği siyaset bilimciler ve gazeteciler, Dağıstan’daki yolsuzlukla mücadele kampanyasının gitgide zayıfladığını belirttiler.

Çeçenistan 2017 yılında 68. sıradayken 2018’de 71. sıraya düştü.

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki bölgeler arasında en iyi sonuç 53 puanla 22. sırada yer alan Stavropol Kray’ın.

Güney Federal Bölgesi’ndeki bölgeler arasında Kalmıkya’dan sonra en kötü sonuçlar 41,7 puanla 56. sırada bulunan Astrahan Oblastı’nın. Volgograd Oblastı 47,3 puanla 37. sırayı işgal ediyor. Adıgey Cumhuriyeti 31. sırada iken Rostov Oblastı 54,1 puanla listenin 19. sırasında yer aldı.

Listede ilk onda yer alan Krasnodar Kray 63,9 puanla 6. sıraya yerleşerek, Rusya’nın güneyindeki bölgeler arasında en iyi örnek oldu. İlk ondaki bölgeler; “brüt bölgesel ürünün neredeyse yarısını, ülkenin perakende ticaret cirosunun yüzde 40'ını ve sabit sermaye yatırımının yaklaşık yüzde 40'ını” oluşturuyor.

220 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi