• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

NATALYA ESTEMİROVA CİNAYETİ İÇİN ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN ÇAĞRI

Uluslararası Af Örgütü, insan hakları savunucusu Natalya Estemirova’nın doğum gününde -yaşasaydı bugün 61 yaşında olacaktı-, cinayetin on yıldır hiçbir zaman etkili bir şekilde sorgulanmadığını hatırlattı.

Memorial İnsan Hakları Derneği Çeçenistan Ofisi’nde çalışan Natalya Estemirova, 15 Temmuz 2009’da Grozni’de kaçırılmış, İnguşetya’ya götürülmüş ve öldürülmüştü.  Estemirova, kaçırmaya, yargısız infaza ve ceza davalarında sahteciliğe bilfiil karşı çıkan bir aktivistti. İnsan hakları savunucuları, onun Çeçenya’daki insan hakları ihlallerine dair topladığı bilgilere dayanarak, resmi makamlardan malumat istedi, kayıp listeleri hazırladı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Twitter gönderisinin ekran görüntüsü

“Bugün annem 61 yaşını doldurdu, ama doğum gününü kutlayamıyor. Ona kek yapamıyorum ve özenle hediye seçemiyorum.” Bu sözler Natalya Estemirova’nın kızına ait olup bugün UAÖ’nün Twitter hesabında paylaşıldı.

Uluslararası Af Örgütü, Estemirova cinayeti soruşturmasının sonuçsuz kaldığını ifade ederek, “Natalya Estemirova için adalet istiyoruz” dedi.

Kavkaz Uzel’in haberine göre, 24 Şubat’ta Boris Nemtsov anısına yürüyenler de Natalya Estemirova cinayetinin soruşturulması çağrısında bulundular.491 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi