• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret672606
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.72616.7530
Euro7.53867.5688
Semerkew

VYAÇESLAV DEREV, ARAŞUKOVLAR ALEYHİNDE VERDİĞİ İFADELERİ ANLATTI

Karaçay Çerkesyalı eski senatör Vyaçeslav Derev bugün yaptığı açıklamada, cumhuriyetteki iki sansasyonel cinayet hakkındaki davada ifade verdiğini bildirdi. Derev’in avukatı, Raul Araşukov ile Rauf Araşukov’un bu ifadelerden sonra gözaltına alındığını söyledi.

Kavkaz Uzel, Vyaçeslav Derev’in, Rauf Araşukov ile Raul Araşukov davasında kovuşturma tanığı olduğunu yazdı. Bu bağlamda Derev’in avukatları, eski senatörün devlet korumasına alınmasını talep etmişlerdi. Vyaçeslav Derev’in oğlu Eduard Derev, babasının cezai kovuşturmasının, Karaçay Çerkesya’daki sansasyonel cinayetlerin araştırmasını engellemek için başlatıldığını söyledi. Rauf Araşukov, Derev’i, kendi cezai kovuşturmasını kendi yaptıran kişi olarak nitelendirdi.

Soruşturma makamı, Derev davası ile Araşukovlar davası arasında hiçbir bağın bulunmadığını belirtiyor.

Senatör Rauf Araşukov, Karaçay Çerkesya Adıge Khase Başkan Yardımcısı Aslan Jukov ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Fral Şebzuhov cinayetleriyle ilgili davada tutuklanmıştı. Ayrıca, Rauf Araşukov ile babası Raul Araşukov, 30 milyar rublelik doğal gazın çalınmasına ilişkin davada da şüpheli konumunda.

Vyaçeslav Derev, daha 2012 yılında Raul ve Rauf Araşukovların sansasyonel cinayetlere karıştığını açıkça söylemişti. Derev’in avukatı Ruslan Koblev’in yaptığı açıklamaya göre, aradan on gün geçtikten sonra Vyaçeslav Derev’e karşı cezai kovuşturma davası açıldı. Koblev’e göre, Araşukovlar Vyaçeslav Derev’in verdiği ifadelere dayanılarak gözaltına alındı. Koblev, İnterfaks’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Derev daha 2012 yılında Karaçay Çerkesyalı bir senatör olarak verdiği bir röportajda Raul ve Rauf Araşukovların cumhuriyetteki birtakım cinayetlere karıştığını doğrudan söylemişti. 2018 yazında da Araşukovları ele veren ifadeler vermiş, bu ifadelere istinaden Araşukovlar gözaltına alınmıştır. Derev şu anda bu davada tanık olarak geçmektedir.”

“Novosti” RİA’nın haberine göre, Araşukovlar aleyhinde ifade verdiğine ilişkin bilgileri bizzat doğrulayan Derev, şöyle konuştu: “Evet, tabii ki [Araşukovlar davasında ifade verdim] … Cinayetler hakkında…”

Derev, bugünkü kurtuluşunu da Araşukovlar davasına bağladı: “Araşukovlar hür oldukça beni serbest bırakmayacaklarını başından beri söyledim.”211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi