• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret658366
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495
Semerkew

KADİROV’DAN, RUSLARA KARŞI CİHAT İLAN EDEN BABASININ SÖZLERİNE KILIF…

Ramazan Kadirov, Grozni’deki toplantıda, babasının, Çeçenistan’daki ilk askerî harekât esnasındaki cihat çağrılarını anlattı. Grozni sakinleri; cumhuriyet liderinin konuşmasının, Bakan Cambulat Umarov ile blogger Tumso Abdurahmanov arasında geçen Baba Kadirov hakkındaki gıyabi tartışma sebebiyle gerçekleştiğini kaydettiler.

Kavkaz Uzel’in haberine göre, Çeçenistan Ulusal Siyaset Bakanı Cambulat Umarov ile blogger Tumso Abdurahmanov, 22 Şubat’ta yaptıkları online tartışma sırasında Çeçenistan’daki savaşın sebeplerini tartıştılar. Umarov, muhatabı Abdurahmanov’un, Ahmet Kadirov ve onun cihat çağrıları hakkındaki sorusunu cevaplamakta zorlandı. 24 Şubat’ta Cambulat Umarov kendi çektiği bir videoda, Ahmet Kadirov’un Çeçenleri cihada çağırdığını itiraf etti, fakat “Halkı soyan, halka saldıran, öldüren ve bombalayan suçlulara karşı” çağırdığını söyledi.

Kavkaz Uzel’de yer alan Ahmet Kadirov biyografisinde yazdığı üzere, Ramazan Kadirov’un babası Ahmet Kadirov, Aralık 1994’ten itibaren federal ordulara karşı yapılan askerî harekâtlara katılmıştı. 1995’te İçkerya Cumhurbaşkanı Cohar Dudayev, Kadirov’u, tanınmamış cumhuriyetin baş müftüsü tayin etmişti, zira sadece Kadirov Rusya’ya cihat ilan etmeye cesaret etmişti.

Ay sonunda yapılması kararlaştırılan Uluslararası İslam Konferansı’na ithaf edilen 1 Mart’taki toplantıda Ramazan Kadirov, babası Ahmet Kadirov’un, İçkerya Çeçen Cumhuriyeti müftüsü olarak görev yaparken Selefilerle çatışmaya girdiğini, Aslan Mashadov’un toplantısında -Hattab ile Basayev de vardı- babasının Selefilere müzakere teklif ettiğini anlattı.

 AbdurrahmanovVideosu aynı gün Youtube’daki ÇGTRK “Grozni” kanalına yüklenen toplantıda cumhuriyet lideri, babasının cihat çağrılarını yorumladı. “O, ‘cihat var’ dediğinde en öne geçti ve savaştı. Cihat yok dediği zaman direnişçilere karşı savaştı. Asla saklanmadı, sığınakta oturmadı. Köyünde tek bir tankı veya ZPT’si olmadan yaşadı, haklı olduğunu bilerek… Ama bazıları başka şeyler söylüyor.” dedi Ramazan Kadirov, duygulanarak. Kadirov’un konuşmasını, Kavkaz Uzel muhabiri Rusçaya çevirdi.

Çeçenistan sakinlerinin ifadesine göre, Ramazan Kadirov, Umarov ile Abdurahmanov arasında yapılan gıyabi tartışma sebebiyle toplantıda babasından bahsetti.

Cumhuriyetin Leçi adlı bakanlığının eski bir çalışanı, konuya ilişkin fikrini Kavkaz Uzel muhabiriyle paylaşarak şöyle konuştu: “Demek oluyor ki Kadirov, ilk askerî harekâta katılan herkesi -ki kendisinin de kabul ettiği üzere o harekâtta babası Rusya’ya cihat ilan etmişti- mazur gösteriyor. Demek ki Baba Kadirov’un, federallerin tarafına geçip eski silah arkadaşlarıyla savaşmak durumunda kaldığı ikinci savaş yanlıştı.”

Yerel STK’lardan biri olan Beslan’ın temsilcisi, Çeçenistan liderinin konuşmasını şöyle yorumladı: “Cambulat Umarov, Abdurahmanov’a cevaben gönderdiği iletilerin birinde, ‘cihat var, cihat var’ demişti, işte şimdi Kadirov da bu noktaya geldi.”

Çeçen siyasetçilerin kamuya açık ifadelerinin, “Ahmet Kadirov’u aklama” çabaları olduğunu düşünen Çeçenistan sakini Marina şöyle konuştu: “Ne kadar çok çabalarlarsa durum o kadar kötüleşiyor.”

Grozni’de yüksek öğretim kurumu öğrencisi olan İman’a göre, Çeçenistan yöneticileri, görmezden gelinebilecek ifadelere, kamuya açık bir şekilde tepki veriyorlar. “Hükümet, önemsiz tartışmalara girerek kendi otoritesini temelinden sarsıyor. Bakanın Abdurahmanov ile online tartışmaya girmesine ne gerek vardı? Umarov’ın blogger ile konuşması istediği gibi gitmedi, şimdiyse bizzat Kadirov babasının cihat çağrılarını açıklamaya başladı.”

Bilindiği gibi, Rusya’da federal düzeyde aranmakta olan Tumso Abdurahmanov, Gürcistan ile Polonya’ya iltica etmeye teşebbüs etti, fakat her iki ülkeden de ret aldı. Aralık 2018’de Polonya sınır muhafızları Abdurahmanov’a ülkeyi terk etmesi gerektiğini söylediler. 14 Şubat’ta Cambulat Umarov, Abdurahmanov’u Çeçenistan liderinin Polonya’daki temsilcisi tayin etmeyi teklif etti ve Çeçenya'nın dış ilişkilerinin geliştirilmesine dair uygun bir konsept sunarsa onun için Ramazan Kadirov'dan ricacı olacağına söz verdi.

368 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi