• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret672135
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Semerkew

KUZEY OSETYA YETKİLİLERİ, İKİ DİLLİ OKULLARIN SAYISINI ARTTIRMAYA KARAR VERDİ

Rusça ve Osetçe eğitim veren anaokulları ve okulların sayısı, 1 Eylül’den itibaren 43’ten en az 52’ye yükselecek. Uzmanlara göre, başarılara rağmen program yeterince finanse edilmiyor, öğretmen de yetmiyor.

Kavkaz Uzel’in daha önce yayınladığı habere göre, 2018 yazında Kuzey Osetya yetkilileri, iki dilli eğitim sisteminin başarıyla uygulanmasına dayanarak, anaokullarında ve okullarda geniş çaplı olarak uygulanacağını duyurmuşlardı.

Çok dilli sistem, Kuzey Osetya’nın bütün rayonlarında uygulanıyor

Eylül 2019’dan itibaren bu sisteme geçecek olan okullar seçilmeye başlandı. Sonuçlar mart ayının sonuna doğru belli olacak.

Sistem için hem Osetçeyi hem de Rusçayı işlevsel düzeyde bilen ve bütün dersleri her iki dilde de anlatma becerisine sahip öğretmenlere ihtiyaç var.

Yeni sistem, Osetçe konuşan öğrencilerin okula uyum sağlamasına yardımcı oluyor

Kuzey Osetya’da geliştirilen çok dilli eğitim sistemi, 2004-2009 yıllarındaki onamanın ardından Çeçenistan, İnguşetya, Kabardey Balkar, Karaçay Çerkes, bir de Tataristan gibi başka bölgelerde de uygulanmıştı. Kuzey Osetya sınırları dışında bu deneyler 2013 yılına kadar bitti, fakat Kuzey Osetya’da geleneksel modelin yanı sıra çok dilli model 2017 yılından beri kullanılıyor.

Bu eğitim modeli sayesinde, Rusçayı iyi bilmeyen birinci sınıf öğrencilerinin öğrenim problemi çözülmüş oluyor. Dersler Osetçe anlatılarak, bu öğrencilerin psikolojik ve fiziksel yükü alınıyor, aşağılık kompleksine kapılmaları engelleniyor.

Çok dilli okullarda, Osetçe konuşan birinci ve ikinci sınıf öğrencileri ana dillerinde eğitim alıyor. Üçüncü sınıfta derslerin bir kısmı -tekrar ve pekiştirme- artık Rusça işleniyor. Dördüncü sınıfta eğitim Osetçe olarak devam ediyor, ama ders sürecinde Rusça’nın payı büyüyor ve öğrenim zamanının neredeyse yarısını kaplıyor. Ortaokul öğrencilerinin beşinci sınıftan itibaren Rusça eğitime geçişi kolaylaştırılıyor. Öğrenci, birinci ve ikinci sınıfta bütün dersleri Osetçe olarak görürken, üçüncü ve dördüncü sınıfta Osetçe ve Rusça, beşinci sınıftan itibaren de derslerin çoğunu Rusça olarak görüyor. Osetçe işlenen dersler ise sadece Birleşik Devlet Sınavı (YeGE) adlı üniversite sınavında çıkmayacak olan dersler. 5 ila 11. sınıflarda bu dersler Oset Dili ve Edebiyatı, Osetya Tarihi, Osetya Coğrafyası, Osetlerin Geleneksel Kültürü, Güzel Sanatlar ve Müzik.
_________ 

Kaynak: www.kavkaz-uzel.eu

297 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi