• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret672143
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Semerkew

EMNİYET GÜÇLERİ, KABARDEY BALKAR’DA AŞIRILIKÇILIKLA MÜCADELE HAKKINDA RAPOR VERDİ

İçişleri Bakanlığı Bölge İdaresi Başkanı’nın raporuna göre, 2018 yılında aşırılıkçılık ve terörizm suçları sebebiyle yaklaşık 30 Kabardey Balkar sakini gözaltına alındı, fakat cumhuriyette yapılandırılmış yeraltı örgütü yok.

İçişleri Bakanlığı Bölge İdaresi Başkanı İgor Romaşkin, 7 Mart’ta Kabardey Balkar Parlamentosu’nda raporunu sunarak, cumhuriyetteki durumu bildirdi: “Kendilerini emir ilan eden liderler yok bizde. Atajukin’de bir polis memurunun ölümü gibi bazı belirtiler var, ama bu aşırılıkçı bir yeraltı örgütünün işi değil” dedi.

Romaşkin’in ifadesine göre, 2005 yılındaki Nalçik saldırısından sonra hüküm giyenlerin bir kısmı hapishaneden çoktan tahliye edildi.  “Bu insanlar, biz onların ıslah yoluna girdiğine ve yasalara uygun bir hayat sürdüğüne ikna olana kadar polis gözetiminden çıkmayacak” dedi Bakan Romaşkin.

Bakan’a göre, 2018 yılında terör eylemleri finansmanıyla ilgili sekiz suç ortaya çıkarıldı, ama hepsi 2010-2015 yıllarına ait. “Finansman miktarı 1 milyon 200 bin rubleden fazla. Geçmiş yıllarda işlenmiş terör ve aşırılıkçılık suçları sebebiyle 29 kişi gözaltına alındı” dedi Bakan. Cumhuriyet sakinlerinden hiçbirinin, terör örgütlerine katılmak amacıyla Rusya’yı terk etmediğini ekledi.

Romaşkin, 2018 yılında aşırılıkçılık ve terör suçları sebebiyle yaklaşık 30 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Bilindiği gibi, 24 Ocak akşamı Kabardey Balkar başkentinde İdarov ile Suvorov sokaklarının kesişiminde dört erkek, trafik polislerine saldırmıştı. Neticede dört saldırgan da ölmüş, polislerden biri ayağından ağır yara alarak hastaneye kaldırılmıştı.

Son yıllarda Kabardey Balkar’da silahlı olayların sayısı azaldı. 2015’te 17 silahlı olay (47 ölü, 1 yaralı), 2016’da 7 silahlı olay ve 1 terör saldırısı (14 ölü, 1 yaralı), 2017’de ise 1 kurbanlı bir olay meydana gelmişti.

293 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi