• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

EMNİYET GÜÇLERİ, KABARDEY BALKAR’DA AŞIRILIKÇILIKLA MÜCADELE HAKKINDA RAPOR VERDİ

İçişleri Bakanlığı Bölge İdaresi Başkanı’nın raporuna göre, 2018 yılında aşırılıkçılık ve terörizm suçları sebebiyle yaklaşık 30 Kabardey Balkar sakini gözaltına alındı, fakat cumhuriyette yapılandırılmış yeraltı örgütü yok.

İçişleri Bakanlığı Bölge İdaresi Başkanı İgor Romaşkin, 7 Mart’ta Kabardey Balkar Parlamentosu’nda raporunu sunarak, cumhuriyetteki durumu bildirdi: “Kendilerini emir ilan eden liderler yok bizde. Atajukin’de bir polis memurunun ölümü gibi bazı belirtiler var, ama bu aşırılıkçı bir yeraltı örgütünün işi değil” dedi.

Romaşkin’in ifadesine göre, 2005 yılındaki Nalçik saldırısından sonra hüküm giyenlerin bir kısmı hapishaneden çoktan tahliye edildi.  “Bu insanlar, biz onların ıslah yoluna girdiğine ve yasalara uygun bir hayat sürdüğüne ikna olana kadar polis gözetiminden çıkmayacak” dedi Bakan Romaşkin.

Bakan’a göre, 2018 yılında terör eylemleri finansmanıyla ilgili sekiz suç ortaya çıkarıldı, ama hepsi 2010-2015 yıllarına ait. “Finansman miktarı 1 milyon 200 bin rubleden fazla. Geçmiş yıllarda işlenmiş terör ve aşırılıkçılık suçları sebebiyle 29 kişi gözaltına alındı” dedi Bakan. Cumhuriyet sakinlerinden hiçbirinin, terör örgütlerine katılmak amacıyla Rusya’yı terk etmediğini ekledi.

Romaşkin, 2018 yılında aşırılıkçılık ve terör suçları sebebiyle yaklaşık 30 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Bilindiği gibi, 24 Ocak akşamı Kabardey Balkar başkentinde İdarov ile Suvorov sokaklarının kesişiminde dört erkek, trafik polislerine saldırmıştı. Neticede dört saldırgan da ölmüş, polislerden biri ayağından ağır yara alarak hastaneye kaldırılmıştı.

Son yıllarda Kabardey Balkar’da silahlı olayların sayısı azaldı. 2015’te 17 silahlı olay (47 ölü, 1 yaralı), 2016’da 7 silahlı olay ve 1 terör saldırısı (14 ölü, 1 yaralı), 2017’de ise 1 kurbanlı bir olay meydana gelmişti.

683 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi