• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret867372
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

GROZNİ’DE, YENİ ZELANDA’DAKİ TERÖR SALDIRISI İÇİN YAPILAN FLASHMOB EYLEME 300 KİŞİ KATILDI

Çeçenistan başkentinin merkezinde, Yeni Zelandalı Müslümanları desteklemek için bir flashmob yapıldı. Eylem, Çeçenistan Gençlik İşleri Bakanlığının desteğiyle cumhuriyetteki gençlik örgütlerince düzenlendi. Flashmob, Grozni ana camiinde kılınan toplu namazla sona erdi.

Bilindiği üzere, 15 Mart’ta Christchurch şehrindeki iki camide 50 kişi katledilmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov ile Parlamento Sözcüsü Magomed Daudov, terör saldırısı kurbanlarına ve onların yakınlarına başsağlığı dilemişti. Ulusal Politika Bakanı Cambulat Umarov da 15 Mart’ı “İslam’ın Kara Günü” olarak adlandırmış, Yeni Zelandalı yetkililerden, en sert tedbirlerin alınmasını talep etmiş ve “olayların gelişimini yakından ve titizlikle takip edecekleri” konusunda uyarmıştı.

Christchurch’teki kurbanların anısına yapılan eylem, Grozni belediye binası ile “Çeçenistan’ın Kalbi” camiinin önündeki meydanda 16 Mart’ta gerçekleşti. Meydanda yaklaşık 300 kişi toplandı. Katılımcıların taşıdıkları pankartlarda şu ifadeler yer aldı: “Yeni Zelanda. Yastayız”, “İslam’ın Tüm Düşmanlarına Lanet Olsun”, “49 Masum Can”, “İslam’ı Karalamayın”. Pankartlar arasında İngilizce yazılmış olanlar da vardı.

Eylemin bitiminde camide toplu namaz kılındı.

704 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi