• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret672224
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Semerkew

MAHKEME, RAUF ARASHUKOV'UN TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERDİ

Moskova Şehir Mahkemesi, Karaçay-Çerkesya senatörü Rauf Arashukov'un tutuklanmasını uzattı. Savcı mahkemede davada tanıklık edenlerin ölümcül tehlike içinde olduğunu söyledi.

"Kavkaz Uzel"in haberine göre, Rauf Arashukov, iki cinayeti örgütleyen suç topluluğuna katılmakla suçlandı. 26 Mart'ta Moskova Basmanny Mahkemesi Rauf Arashukov’un tutukluluğunu 30 Haziran'a kadar uzattı. İki gaz şirketinin başkanı olan baba Ruslan Arashukov da aynı süre boyunca gözaltında tutulacak. 

Arashukovlar kararı Moskova Şehir Mahkemesine temyiz etmişti. Önceki gün Moskova Şehir Mahkemesi, Rauf Arashukov'u tutuklama kararını onadı. Interfax, aynı mahkemenin, Gazprom Gaz Dağıtım Astrakhan ve Gazprom Mezhregiongaz Astrakhan şirketlerinin genel müdürü Ruslan Arashukov ile ilgili olarak da benzer bir karar alındığını bildirdi.

Avukatlar, Arashukov'un ev hapsine transfer edilmesine veya kefaletle serbest bırakılmasını sağlamaya çalıştı.

Buna karşılık, savcı Arashukov’un tutuklanmasının uzatılmasının gerekliliğine tanıklara baskı uygulanacağını gerekçe gösterdi.  Savcı mahkemeye, "Operasyonel gelişmelerin ardından, tanıklar fiziki şiddet ve öldürülme baskısı altına girebilirler" dedi.

12 Mart’da mahkeme, Rauf Arashukov’un Karaçay-Çerkesya senatörlüğünü cezai kovuşturma sonuçlanıncaya kadar kaldırmıştı. Rauf Arashukova'nın avukatları bu kararı temyize götürdü. 

Öte yandan Federasyon Konseyi Komisyonu Başkan Yardımcısı Yuri Vorobyov 5 Nisan'da yaptığı açıklamada Rauf Arashukov'u senatör statüsünden mahrum etmeyi planladıklarını bildirmişti.

Senatör Rauf Arashukov savcılık iddianamesinde, 2010 yılında Karaçay-Çerkesya’daki Adige Xase hareketinin başkan yardımcısı Aslan Jukov ile cumhurbaşkanı danışmanı Fral Şebzukhov cinayetlerinin azmettiricisi olmakla suçlanıyor.

 256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi