• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret672231
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Semerkew

ÇERKES ETHEM, EMRE KÖY´DE ANILDI

Kuvay-ı Milliye´ye ve Kurtuluş Savaşı´na büyük katkıları bulunan Çerkes Ethem, doğum yeri olan Bandırma´ya bağlı Emre Köy´de anıldı.

İkincisi düzenlenen anma programı ve Mevlid-i Şerif´e, Bandırma Belediye Başkan Yardımcıları Ozan Onur ve Metin Ok, Çerkes Ethem´in akrabaları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Program sırasında konuşan tarihçi, Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu, Çerkes Ethem´in, Kurtuluş Savaşı´na katkıları bulunan bir Kuvay-ı Milliyeci olduğunun altını çizerek şunları söyledi:


“Artık Çerkes Ethem´in hain olup olmadığı tartışmalarına bir son vermeliyiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ona da haksızlıklar yapılmıştır. Bandırma´ya kısa sürede bir Kuvay-ı Milliye Müzesi kazandırmalıyız. Bandırma´da, bu konuda bir arşivleme çalışması yapılması gerekir. Bu müze için bölgede yaşayanların ellerinde bulunan belgeler toplanıp, yaşlıların anlattıkları kayıt altına alınabilir. Kitap ve belgesel çalışmalar yapılabilir. Çerkes Ethem, çok önemli bir tarihsel figürdür. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizde tarih bölümümüz var ama Kuvay-ı Milliye konusunda hiçbir ciddi çalışması yok. Bandırma´yı ilgilendiren birçok konuda sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenliyor. Hatta Kudüs ile ilgili toplantılar bile yapıyor. Ancak Kuvay-ı Milliye konusunda bugüne dek hiçbir çalışması olmadı. Bunu da bir özeleştiri olarak düşünmesi gerekir.”263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi