• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam287
Toplam Ziyaret903594
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

ÇERKES ETHEM, EMRE KÖY´DE ANILDI

Kuvay-ı Milliye´ye ve Kurtuluş Savaşı´na büyük katkıları bulunan Çerkes Ethem, doğum yeri olan Bandırma´ya bağlı Emre Köy´de anıldı.

İkincisi düzenlenen anma programı ve Mevlid-i Şerif´e, Bandırma Belediye Başkan Yardımcıları Ozan Onur ve Metin Ok, Çerkes Ethem´in akrabaları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Program sırasında konuşan tarihçi, Dr. Ulaş Töre Sivrioğlu, Çerkes Ethem´in, Kurtuluş Savaşı´na katkıları bulunan bir Kuvay-ı Milliyeci olduğunun altını çizerek şunları söyledi:


“Artık Çerkes Ethem´in hain olup olmadığı tartışmalarına bir son vermeliyiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Ona da haksızlıklar yapılmıştır. Bandırma´ya kısa sürede bir Kuvay-ı Milliye Müzesi kazandırmalıyız. Bandırma´da, bu konuda bir arşivleme çalışması yapılması gerekir. Bu müze için bölgede yaşayanların ellerinde bulunan belgeler toplanıp, yaşlıların anlattıkları kayıt altına alınabilir. Kitap ve belgesel çalışmalar yapılabilir. Çerkes Ethem, çok önemli bir tarihsel figürdür. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizde tarih bölümümüz var ama Kuvay-ı Milliye konusunda hiçbir ciddi çalışması yok. Bandırma´yı ilgilendiren birçok konuda sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenliyor. Hatta Kudüs ile ilgili toplantılar bile yapıyor. Ancak Kuvay-ı Milliye konusunda bugüne dek hiçbir çalışması olmadı. Bunu da bir özeleştiri olarak düşünmesi gerekir.”697 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi