• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret672220
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Semerkew

ÇERKES İŞADAMI YILLAR SÜREN SUÇLAMALARDAN BERAAT ETTİ

Pyatigorsk'taki Yargıtay Beşinci Ceza Dairesi, 2012 yılından buyana yargılanan Türkiyeli Çerkes iş adamı Nazmi Sabancıoğlu’nun ceza davasını sonuçlandırarak beraatına karar verdi. 

Nazmi Sabancıoğlu'nun yargılanmasına ilişkin iddialar ilk olarak Nisan 2012 yılında ortaya çıkmıştı. Boom Bank yönetim kurulu başkanının şikayeti üzerine hakkında dolandırıcılık davası açıldı. Girişimcinin, cezai sorumluluğunun farkında olmayan astları aracılığıyla Bum Bank'ta tüketici kredisi kisvesi altında aldığı paraları, işletmelerinin kredilerini geri ödemek için kullandığı iddia edilmişti.

Sabancıoğlu’nun avukatı Irina Monastyrlova beraat kararı sonrası yaptığı açıklamada, Sabancıoğlu’nun başından beri suçuz olduğunu söylediğini ve kendisine açılan ceza davasını da reddettiğini belirtti. Avukat Irina Monastyrlova Kavkaz Uzel muhabirine yaptığı açıklamada, "Nazmi Sabancıoğlu söz konusu bankanın sermaye hisselerinin neredeyse % 18'inin kendisine ait olduğunu ve bu payın kendisine getirdiği kazancın, çalışanlarının alacağı krediden kat be kat fazla olduğunu defalarca söyledi” dedi.

Mahkeme süreci yaklaşık 4 yıl sürdü. Nalçik şehir mahkemesi Nazmi Sabancıoğlu'nu 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi de bu cezayı onadı. 

Avukatının yaptığı temyiz başvurusu üzerine bu yıl 16 Ocak'ta Yargıtay Beşinci Dairesi, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun sahtekarlık suçunu düzenleyen 159. maddesi kapsamındaki delillerin yetersizliğinden ceza davasını reddetti ve bu dava bağlamında yargılanan Sabancıoğlu ile birlikte üç kişiyi beraat ettirdi.

Avukat Irina Monastyrlova’ya göre, duruşma sırasında kararın yalnızca giriş ve karar kısımları açıklandı. Yargı kararının tam metni yakın sürede avukatlarına verilecek.

SABANCIOĞLU KABARDEY-BALKARA DÖNMEK İSTİYOR

 Nazmi Sabancıoğlu Kabardey-Balkar'a 1990'lı yılların başlarında gitti. Tarihi anavatanında cumhuriyet ekonomisine aktif yatırım yaparak ticarete başladı. Uzun bir süre, Kabardey-Balkar’da ve bütün ülkede acil ihtiyaç duyulan gıda ve gıda dışı ürünlerin ithalatıyla uğraştı.

21 Ocak 1997'de “Traktör Sürücüsü” takma adı ile bilinen grubun yöneticisi Çeçen Salaudin Temirbulatov tarafından fidye için kaçırılarak Nalçik'ten Grozni'ye götürüldü. Haydutlar işadamını 18 Mart 1997'ye kadar ellerinde tuttu ve serbest bırakılması için 2 milyon ABD doları talep ettiler.

Kaçırmaya rağmen Nazmi Sabancıoğlu serbest kaldıktan sonra Kabardey-Balkar'da yaşamaya ve çalışmaya devam etti. 

Avukatı Soslanbek Boriev, Sabancıoğlu’nun neredeyse 4 yıl haksız yere hapsedildikten sonra şimdi bile, cumhuriyete geri dönüp çalışmalarını sürdürmek istediğini söylüyor. 

Avukatı Boriyev, işadamının beraat kararına verdiği tepki hakkında ise şunları söyledi:  "Sabancıoğlu kararı öğrenince duygularını son derece mütevazi bir şekilde ifade etti: ‘Allah'a şükürler olsun, bu anı gördüm’ dedi. Daha sonra da Kabardey-Balkara evine ne zaman dönebileceğini sordu.”

 1254 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi