• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret672227
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Semerkew

TBMM'YE "ÇERKEZ ETHEM'İN NAAŞI TÜRKİYE'YE GETİRİLSİN" BAŞVURUSU

Erkut Aslanoğlu isimli vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu'na verdiği dilekçede, Çerkez Ethem olarak bilinen dönemin Kuvayi Seyyare Komutanı Ethem Bey’in Kurtuluş Savaşı kahramanı olduğunun tüm tarihçiler tarafından üstünde ittifak ettikleri bir gerçek olduğunu belirtti.
Çerkez Ethem'in gelişen olay çerçevesinde ülke dışına çıkmak zorunda kaldığı anımsatılan dilekçede, "Yıllar sonra küskün bir şekilde hayata gözlerini yumduktan sonra Ürdün’ün Amman şehrindeki Kabartey mezarlığına defnedilmiştir.
Çerkez Ethem Bey, Milli Mücadele için ilk harekete geçen kişilerin başında yer alır. Ege bölgesinde düşmanı yıldırmıştır. Anadolu’da 40 kadar iç isyanı bastırmıştır ve isyanların bastırılmasındaki çatışmaların her biri bir roman olacak kahramanlıklarla doludur.Gelişen olaylar neticesinde kardeşi kardeşe kırdırmamak için ülkeyi terk etme yolunu seçmek zorunda kalmıştır ancak top, makinalı gibi ağır silahların düşmanın eline geçmesini önlemiştir. Atatürk ‘Bu kargaşa içerisinde kendisiyle ilgilenemedik’ diyerek üzüntülerini sonradan bildirmiştir.
Çerkez Ethem Bey, tarihimizde artık hak ettiği yeri almalıdır. Milli Mücadele kahramanı Çerkez Ethem beyin mezarının Ürdün’den Türkiye’ye nakledilmesi ve kendisi için sade de olsa bir anıt mezar yapılmasını arz ederim" denildi.
TBMM Dilekçe Komisyonu, başvuruyu Dışişleri Bakanlığı'na sordu. Dışişleri Bakanlığı, gönderdiği cevapta, "Çerkez Ethem’in Ürdün’de bulunan mezarının ülkemize nakledilmesi talebine ilişkin olarak, ilgili makamlarımızca söz konusu talebin olumlu karşılanması kararı alındığı takdirde, Bakanlığımız merkez birimleri ve ilgili dış temsilciliğimizce nakil sürecine destek sağlanması mümkün olabilecektir" ifadelerini kullandı.


70 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi