• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret928541
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew

ÇERKES ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

İlkadım ilçesinde bulunan 150 yıllık tarihi su deposu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş tarafından Çerkes Etnografya Müzesi haline getirildi.
 İlkadım Belediyesi ve Adige Kültür Derneği işbirliği ile 'Çerkes Etnografya Müzesi' açıldı. Atıl durumda bulunan 150 yıllık tarihi olan su deposu İlkadım Belediyesi tarafından onarım ve bakımı yapıldı. Çevre düzenlemesi de yapıldıktan sonra 'Çerkes Etnografya Müzesi haline getirilerek halkın kullanımına sunuldu. Müzede Çerkeslerin kültürü ile özdeşleşmiş giysiler, ev aletleri, takılar, aile damgaları, enstrümanlar, av ve savaş silahları gibi eşyalar bulunuyor. Pandemi tedbirleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen müzeye yoğun ilgi vardı. Açılış ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde Adige Kültür Derneği adına açılış konuşmasını gerçekleştiren İbrahim Dirican, " Bu müze 2008 yılında kurulan derneğimizin 8 yıllık projesi, 5 yıllık çalışması ve 6 aylık emeği ile ortaya çıkarılmıştır. Anavatan'da kullanılan Çerkes kültürü ile özdeşleşmiş çeşitli giysiler, ev aletleri, takılar, aile damgaları, enstrümanlar, av ve savaş silahları gibi koleksiyonları derleyerek diğer kültürlere tanıtma ihtiyacı doğmuştur. Türkiye’nin farklı şehirlerinde sergi turneleri yapıldı ve bir müze kurulma fikri doğmuştur" diye konuştu.
 Son olarak konuşmasını gerçekleştiren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ise müzenin önemli bir mücadele sonucu belli bir noktaya getirilerek açıldığını ifade ederken; " Bende baba tarafından Kafkas göçmeniyim. Bu göçlere baktığımızda 500 bine yakın insan yollarda hayatını kaybetti. Çok büyük kayıplarımız var. Çok acıklı hikayeler var. Bunun bir kısmını sembolize etmek açısından böyle bir müze açılması güzel oldu. İlkadım Belediyesi olarak bu projeye katkı vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Böylesi anlamlı projeler için kapılarımız her zaman derneklerimize açık olacaktır. Bu müzemizin ilçemize, Çerkeslere ve Samsun'a hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
Kürsüye gelen Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcı Yılmaz Dönmez müzenin açılışı anlamlı bulduklarını belirterek, " Biz Çerkesler tarihi anavatanımızın bağımsızlığı ve özgürlüğü için 300 yılı aşkın bir süre emperyalist Rusya'nın orantısız gücüne karşı savaşmak zorunda kaldık. Orantısız güç galip geldi ve soykırım yaşadık. Halkımızın yüzde 90'ı anavatandan sürgün edildi. Sürgün yollarında binlerce insanımızı kaybettik. 1860'lı yılların başlarından Anadolu topraklarına ayak bastığımız andan itibaren Türk milletinin acılarına, sevinçlerine, kederlerine ortak olduk. Dünya'nın bir gerçeği var artık farklı etnik kimlikler, farklı inanç grupları farklı diller bir arada kardeşçe yaşamak zorunda. Bütün kültürlerin çok değerli olduğuna inanıyoruz. Milli Mücadelede özgürlük ateşinin fitili ilk buradan ateşlenmişse Çerkezlerinde ayak bastığı ilk yer burasıdır. Bu müzeyi çok anlamlı buluyoruz. Bu müzenin kurulmasında emeği olan İlkadım Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a Türkiye ve Dünya Çerkesleri olarak teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören açılışa İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve eşi Lütfiye Demirtaş’ın yanı sıra CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar, Özel Kalem Müdürü Nevzat Özenç, Adige Kültür Derneği Başkanı Kebire Özyılmaz, Çerkes iş insanları, STK Temsilcileri ve İlkadım Belediyesi Birim Müdürleri katıldı.
846 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi