• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret869832
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

ÇERKESLERDEN RUSYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNE TEPKİ

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un Kafkas-Rus Savaşları sonucunda Çerkeslerin Türkiye’ye gönüllü olarak yerleştirilmesiyle ilgili sözlerine Kafkas kurumlarından tepki geldi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu da yaptığı açıklamada, Çerkesleri yersiz bir şekilde gündeme getirerek tarihsel gerçekleri ters yüz eden ifadeler kullanmaları ve Rusya'nın işlediği soykırım ve sürgün suçlarını örtbas etmeye çalışmalarını doğru bulmadıklarını belirtti. 21. yüzyılda da Çerkes halkının kaderine hükmeden Rus yönetiminin varlıklarını devam ettirme haklarına saygı duymasını, yok edici elini üzerlerinden çekmesini istediklerini, bunu sağlayıncaya kadar da mücadelelerini sürdürmeye kararlı olduklarını ayrıca belirtti.

RUS ELÇİ NE DEMİŞTİ?
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, "Türkiye'de de ortak tarihimizdeki olaylar etrafında çok sayıda ön yargı, mit ve efsane mevcut. Örneğin, 19. yüzyıl Kafkasya Savaşı sonucu Çerkeslerin Kuzey Kafkasya'dan Türkiye'ye göçü. Başkonsolos olduğum sırada, neredeyse her gün binamız önünde Rusya karşıtı protestolar düzenlenirdi. Sloganlar açıkçası rahatsız ediciydi, 'Katil Rusya, Kafkasya'dan defol' türünden" söylemlerde bulunmuştu.284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi