• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Yeni yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle azınlık vakıflarına daha önce el koyulmuş taşınmazları iade edilecek, üçüncü kişilere geçmiş olanlar için de tazminat ödenecek.

Azınlık vakıflarının taşınmazlarının iade edilmesine dair yeni düzenleme yapıldı. Resmi gazetede yayınlanan kararnameyle, azınlık vakıflarının askıda olan tüm malları ile tarihi mezarlıklarının iade edilmesi ve üçüncü kişilere geçen mülkler için tazminat ödenmesinin yolu açıldı. 2008'de çıkarılan yasadaki cemaat vakıflarına mal iadesinin kapsamı yeni kararnameyle genişletildi.

Radikal gazetesinin haberine göre, yeni düzenlemeye göre, üçüncü şahıslara geçmiş olan taşınmazlar için ödenecek tazminatı Maliye Bakanlığı belirleyecek, Hazine ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü ödeyecek.

Yeni düzenleme beklenmedik bir zamanda, beklenmedik bir yerden çıktı: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Görevleri ile Bazı KHK'larda Değişiklik Kararnamesi'nden...

Kararnameye göre, "Cemaat vakıflarının 1936 Beyannamesi'nde kayıtlı olup 'malik' hanesi açık olan taşınmazlar, Cumhuriyet döneminde azınlık mallarına ilişkin ilk düzenlemenin yapıldığı 1936 Beyannamesi'nde yer alıp kamulaştırma, satış gibi nedenler dışında Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı taşınmazlar, kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıklar ve çeşmeler, başvuru halinde cemaat vakıfları adına tescil edilebilecek."

2003 ve 2008'deki düzenlemelerle cemaat vakıflarının tartışmalı bazı mallarının iadesinin yolu açılmıştı. Ancak özelikle üçüncü şahıslara geçen taşınmazlarla ilgili adım atılmamıştı.

Yeni düzenlemeye göre ise, azınlık cemaatlerinin mal edinmesinin yasaklandığı 1936 beyannamesinde kayıtlı olup "sahip" bölümü açık olan tüm taşınmazlar tapu kayıtlarındaki haklarıyla birlikte cemaat vakıflarına verilecek. Üçüncü şahıslara geçmiş olanlar için ise tazminat verilecek.

Vakıfların bir yıl içinde başvurması üzerine Vakıflar Meclisi'nin olumlu görüşüyle iade işlemleri yapılacak.

Söz konusu taşınmazlar arasında Şişli Rum Mezarlığı, Yeniköy, Boyacıköy gibi önemli mezarlıklar dahil 50 civarında mezarlık, Karaköy'deki Galata Okulu, Kandilli'deki Musevi cemaatinin önemli arazileri, Gülbenkyan Selamet Hanı, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı'na ait taşınmazlar da var. (YY)

____________________

BİANET, 29-08-20111815 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi