• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret867359
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Türkiye’nin ilk Kürtçe bilinmeyen numaralar servisi 11883, hizmete başladı. Bir süredir test hizmeti veren servis, artık tamamen Kürtçe hizmet verecek.

Bazı mahkeme tutanaklarına ve devlet kurumlarındaki metinlere “bilinmeyen dil” olarak geçen Kürtçe için “bilinmeyen numaralar” servisi açıldı.

Kürtçe bilinmeyen numaralar servisi 11883, İzmir merkezli olarak hizmete başladı. Uzun süredir çalışmaları devam eden ve kadro sıkıntısının giderilmesiyle birlikte bir süredir test hizmeti veren servis, kısa bir süre önce tamamen Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde hizmet vermeye başladı. Talebe göre diğer lehçelerde de ileriki süreçlerde hizmet verilebilecek. GSM şirketleri ve sabit hatlar dahil olmak üzere, bütün numaralar bu servisten Kürtçe olarak öğrenilebiliyor. Kısa süre içerisinde Batman’a taşınmaya ve 30 kişilik bir ekiple hizmet vermeye hazırlanan şirket yetkilileri, bütün çalışanlarının Kürt Enstitüsü’nden sertifikalı olduğunu belirtti.

Müşterilerini, “Bi xêr hatin, servisa nimroyen nenas 11883 (Hoşgeldiniz, bilinmeyen numaralar servisi 11883)” cümleleriyle karşılayan şirketin yetkilileri, beklentilerinin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını dile getirdi.

_______________________

Taraf, 13-09-20111870 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi