• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret949265
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew

BDP Beyoğlu İlçe Başkanlığı, Demokratik Toplum Kongresi'nin ilköğretim okulları ve liselerde boykot kararı almasını desteklediklerini açıklayarak anadilde eğitim için eylem düzenledi.

Beyoğlu Hacı Ahmet Mahallesi Cin Deresi mevkiinde toplanan ve çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 50 kişi, Kürtçe 'Anadilde Eğitim İstiyoruz" yazılı pankart açtı. ' Be ziman jiyan nabe" 'Dilsiz yaşam olmaz" sloganları atan grup adına İstanbul Kürt Enstitüsü Yöneticisi Ruşen Bana Kürtçe bir basın açıklaması yaptı. İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan Kürtçe yapılan açıklamayı şu ifadelerle aktardı. 'Bu yaptığımız etkinliğin amacı her yıl Türkiye'de eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte Kürt kurumları kendi anadiliyle ilgili etkinlikler yapmaktadır. Bu etkinliğimize çeşitli demokratik kitle örgütleri destek vermektedir. Türkiye çapında BDP, KADEP, Eğitim Sen, DTK, HAK PAR gibi kurumlar da desteklerini duyurdular. Bundan sonra Kürtlerin kendi anadilinde eğitim yapma hakkı olması gerektiğini sadece Kürtlerin değil, tüm halkların kendi anadilinde eğitim hakkı olması gerektiğini savunuyoruz. Bu anlamıyla da Kürt çocuklarının DTK'nın çağrısıyla yaptığı boykotu kararını da desteklediğimizi belirtmek istiyoruz" diye konuştu. (DHA)2799 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi