• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü öğrencilerin fikirlerini özgürce paylaşabilmeleri için, yerleşke içinde ''Serbest Kürsü'' kurdu.

Üniversiteliler kürsüden seslerini duyurdukları gibi, isterlerse de kürsünün arkasındaki silinebilir duvara, sorunlarını, sloganlarını yazabiliyorlar

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yerleşke içine, gençlerin düşüncelerin özgürce dile getirebilmeleri için ''Serbest Kürsü'' kuruldu. Akdeniz Üniversitesi, fikirlerini özgürce dile getirmek isteyen gençlerin yolunu, ''Serbest Kürsü'' ile açtı. Üniversite yönetimi, yerleşke içindeki bir alana, bir kürsü ve kürsünün arkasına silinebilir duvar oluşturdu. Kürsü ve silinebilir duvarın önü de, konuşmacıyı dinlemek isteyenler için düzenlendi.

Üniversitenin yeni akademik yılı açılışı yaklaşırken, serbest kürsü hakkında çalışanlardan bilgi alan bazı öğrenciler, duvara kentteki ulaşım sistemine olan tepkilerinden, tuttukları futbol takımına olan sevgilerine kadar çeşitli düşüncelerini yazdı. Üniversiteli gençler, yönetiminin başlattığı uygulamadan memnun kaldıklarını söyledi.

Fikirden zarar gelmez

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ''Serbest Kürsü'' fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Tarih Profesörü Kurtcephe, kendisinin sosyalbilimci olduğunu hatırlatarak, ''İnsanların fikirlerini özgürce ifade etmesi gerektiğine inanırım. Fikirden zarar gelmez. Tehlikeli ve ilkel olan, kaba kuvvet ve şiddete başvurmaktır'' dedi.

İnsanların düşüncelerinin silah zoruyla değiştirilemeyeceğini ve kaba kuvvete dönük yaklaşımlarla sadece düşmanlık kazanılabileceğini vurgulayan Kurtcephe, üniversitelerin her türlü farklı fikrin tartışıldığı, gerçeğin, doğrunun arandığı yerler olduğuna işaret etti.

Düşünceler tartışılmalı

Kurtcephe, şöyle konuştu: ''Üniversite kavramının içini doldurmak istiyorsak, her türlü düşünce tartışılmalı. Öyle bir kültür oluşturmalıyız ki, bu kültürün mensupları farklı düşünmeyi bir zenginlik olarak görmeli. Farklı düşüncelerin bolluğu ve zenginliği o toplumu güçlendirir, zenginleştirir ve geliştirir. Bunu mutlaka üniversitelerde yapmamız lazım. Üniversite toplumun geleceğini şekillendirecek bireyler yetiştiriyor. Bu toplumun bu kültüre sahip olması için de onlara bu olanakları sunmamız gerekiyor.''

Sonucu zaman gösterecek

Özgür düşünceye ve farklı düşüncelere hoşgörü gösterme kültürüne sahip çıkmak amacıyla serbest kürsü alanı kurmaya karar verdiklerini dile getiren Kurtcephe, ''Burası gerçekten kürsü olsun, bir sahne olsun. Öğrenciler toplansınlar. Kendisine dinleyici bulabilen öğrencimiz, çalışanımız, mensubumuz, çıksın kürsüye düşüncelerini açıklasın. Kimse ona karışmasın, farklı düşünüyor diye hakaret etmesin'' diye konuştu. Serbest kürsü de herkesin özgür olduğunu vurgulayan Kurtcephe, insanların birbirlerine saygı ve hoşgörüyle yaklaşmayı öğreneceklerini kaydetti. Kurtcephe, sonuçların nasıl olacağının da zamanla görüleceğine işaret etti.

Silinebilir duvar

Sahneye öğrencilerin sloganları yazabilmeleri için silinebilir duvar koyduklarını da belirten Kurtcephe, ''Çıksınlar sloganlarını yazsınlar. İster sevgilisine ilan-ı aşk sözleri yazsın, ister şiir, ister siyasi slogan...'' dedi. Birbirlerine hoşgörü gösterdikleri sürece öğrencilere hiçbir şekilde müdahale etmeyeceklerini kaydeden Kurtcephe, şöyle konuştu: ''Orada herşey serbest olacak. Slogan atmak, yazmak... Birbirlerine karşı şiddete başvururlarsa, ona müsaade etmeyiz. Ama fikri olarak herşeyi serbest bırakacağız. Umarım amaca uygun bir proje olur.'' Kurtcephe, serbest kürsü fikrinin diğer üniversitelere de örnek olmasını istedi.(AA)1958 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi