• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret867362
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Türkiye'de lisans düzeyinde ilk kez Mardin Artuklu Üniversitesi'nde açılan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne YÖK ek kontenjanla 20 öğrenci alınmasına izin verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, YÖK tarafından onaylanan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü ile açıklamalarda bulundu. Prof.Dr.Yıldırım, açılan bölümün sadece Türkiye’de değil dünyada bir ilk olduğunu ifade ederek, "Dünyanın hiçbir yerinde bu alanda 4 yıllık lisans eğitimi veren bir eğitim kurumu yok. Bayram havasını teneffüs ediyoruz. Hem Kürt halkı, hem üniversite hemde enstitü olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz" dedi. Prof. Dr. Yıldırım, bu gelişmeyi Kürt halkının da beklediğini söylerdi.

"ANA DİLDE EĞİTİM İÇİN BİR BASAMAK"

Prof.Dr.Kadri Yıldırım, YÖK tarafından verilen kararın ana dilde eğitime giden yolun bir basamağı olarak gördüklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim en büyük temennimiz bunun önündeki yasal engellerin kaldırılması, mevzuatta bir takım değişikliklerin yapılarak bu dilin ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde de yer almasıdır. Kürt Dili ve Edebiyatı olarak 4 yıllık lisans bölümü açılmadan önce Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans düzeyinde eğitim veriyorduk.

YÖK’ün daha önce enstitü adının Yaşayan Diller olarak verilmesi Kürt kamuoyunda soğuk karşılanmıştı. Ama biz bu isme takılmadan içeriğini doldurmaya gayret ederek büyük bir mesafe aldık. Geçen yıl ve bu yıl aldığımız yüksek lisans öğrencileri bunun kanıtıdır. Bizim asıl bayramımız 4 yıllık lisans bölümünün açılmasıdır.

Sebep olanlara başta Kürt halkına, bu kararın önünü açan iktidara, resmi kurumlara ve bu kararı onaylayanlara teşekkür ediyorum. Biz bu bölüme mutlaka öğrenci alarak liseyi bitiren gençlerimizin LYS sınavına girip burada okumalarını ve birer Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak mezun olsunlar istiyoruz."

’KÜRTLER, YILLARCA BUNU İSTEDİ’

Prof. Dr. Yıldırım, bölümün önündeki en büyük sorunun ders kitapları sorunu olduğunu dikkat çekerek, "Bu dile uzun yıllar öncesinden uygulanan baskılar, reva görülen asimilasyon uygulamaları bu dilde ders kitabı hazırlama olanağı ve imkanı vermedi. Hatta bırakın ders kitaplarını hazırlamayı bu dilde mektup yazanlar, makale yazanlar bile cezalandırıldı. O yüzden de ders kitabı müfredat sahasında büyük bir boşluk oluştu" dedi.

İlk kitapları bastıklarını e kitap eksikliğini gidereceklerini anlatan Prof. Dr. Kadri Yıldırım, "Bölümün açılması ile bizim üzerimizden bir anti propaganda da yapılabilir. Ama bunun boşuna yapılacağı ortaya çıkacaktır. Kürt aydınları, kamuoyu, halkı yıllarca zaten bunu istedi.

Hatta enstitü isminin geçen yıl Yaşayan Diller olarak verilmesine de karşı çıktı. Bunun yanında bölümün açılmasının anti propagandasını yapacaklar da mutlaka çıkacaklardır. Ama eminim ki bunlarda göreceklerdir ki bunun halkın birlik beraberliğine, ülkenin bütünlüğüne, üniter yapıya falan olumsuz bir etkisi olmayacaktır" diye konuştu.

Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bölümün açılmasının barışa büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade ederken de "Kürt Dili ve Edebiyatının 4 yıllık lisans seviyesinde bir devlet üniversitesinde açılması elbette ki barışa olumlu bir katkı sağlayacaktır" dedi. (dha)1744 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi