• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret946821
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.856628.9723
Euro31.591731.7183
Semerkew

Avrupa Komisyonu’nun Ekim’de yayımlayacağı yıllık İlerleme Raporu’nda anayasa çalışmalarına destek verilerek “Yeni bir sivil anayasa, demokrasinin Avrupa standartlarıyla uyumlu şekilde güçlendirilmesi için sağlam bir temel hazırlayacak" deniyor.

AB Haber sitesinde yer alan habere göre, taslak raporda 12 Eylül referandumu, yargı reformu, ekonomi ve “Arap Baharı” mesajlarına destek verilirken, uzun tutukluluk süreleri eleştiriliyor.

Rumlar sondaj baskısı yapıyor

Komisyon bürokratlarının rapora son şeklini verdikleri, son dakikaya kadar üzerinde çalışılacak olan rapor ile ilgili Türk tarafıyla da istişareler sürdüğü kaydedilen haberde Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin sondaj krizi çerçevesinde Ankara’nın yaptığı “uyarılar”ın rapora dahil edilmesi için girişimde bulunduğu belirtiliyor. İsrail-Türkiye arasında yaşanan gerginliğin de rapora dahil edileceği ve taraflara itidal çağrısı yapılacağı bildiriliyor. İlerleme Raporu’ndan “daha önemli” olduğu belirtilen Genişleme Stratejisi’nde “Yeni bir sivil bir anayasa, Türkiye’de demokrasinin Avrupa standartlarıyla uyumlu şekilde daha da güçlendirilmesi için sağlam bir temel oluşturacak” görüşü ortaya konuyor. Anayasanın tümüyle değiştirilmesi, İlerleme Raporu’nda da isteniyor. Türkiye’ye genel uzlaşı içinde yeni bir Anayasa yapması çağrısında bulunulduğu raporda “olumlu” olarak değerlendiren başlıca konular ise şöyle: “12 Eylül referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliği, “doğru yönde atılmış bir adım” olarak görülüyor. Türkiye’nin “Arap baharı” çerçevesinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın demokratikleşmesinde izlediği yapıcı politika. Türk ekonomisinin performansı.”

Başörtüsünde çözüm özgür tercih 

İlerleme Raporu’nda ayrıca “üniversitelerdeki başörtüsü sorununun kadınların özgür tercihine saygılı şekilde çözülmesi” çağrısında bulunuluyor.

Belgede Türkiye’nin yargı alanında gerçekleştirdiği reformlar takdir ediliyor.  (STAR)1444 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi