• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret867354
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Mazlum-Der Gaziantep Şubesi; etnik kimliği farklı olan insanlara okutulan 'And'ın farklılıkları yok sayıp zorla değiştiren Türkleştirme politikasının esas alındığı ilkel milliyetçi toplum kurma özleminin ürünü olduğunu vurguladı.

Mazlum-Der tarafından 13 ilde eşzamanlı olarak yapılan "Andımız Kaldırılsın!" kampanyası kapsamında çeşitli sivil toplum kuruluşunun desteğiyle Mazlum-Der Gaziantep şubesinde yapılan basın açıklamasında; öğrencilere okutulan "and"ın temel bir haksızlık olduğu vurgulandı.

"Yeni Yasama Yılında "Andımız"ı Meclis Başkanı Okusun Milletvekilleri Yüksek Sesle Tekrarlasın! Yanlış Okuyanlar Danıştay Önünde Tek Ayak Üstünde Beklesin!" başlığı ile başlığı ile yapılan açıklamayı Mazlum-Der yönetim kurulu üyesi Mehmet Alkış okudu.

İki yıl önce "And"ın kaldırılması için açtıkları davanın Danıştay 8. Dairesi tarafından reddedildiği hatırlatılan açıklamada, "Danıştay, gerekçeli kararında; temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, insan onurunun çiğnendiği darbe dönemi anayasaları ile modası tüm dünyada geçen ideolojik devletin ezberlerini gerekçe olarak sunmuş, kendi görüşü ve eskimiş devlet ideolojisini bu kararında tekrarlamıştı" denildi.

Açıklamada; "Etnik kimlikleri farklı olan insanlara okutulan bu "And" ayrımcı, dışlayıcı, Türkiye'nin taraf olduğu başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere; birçok sözleşmeye, doğal ve ilahi hukuka aykırı, Cumhuriyetin alışkanlığı olan toplum mühendisliğinin tek tipleştirici, farklılıkları yok sayan hatta zor kullanarak değiştiren, Türkleştirme politikasının esas alındığı, ilkel milliyetçi dayatmanın militarist toplum kurma özleminin ürünü bir anttır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak; Türkiye'nin çok kimlikli, çok kültürlü bir yapısı olduğu gerçeğinin artık kabul edilmesi ve bu kabul çerçevesinde yasal, hukuki ve fiili tüm değişikliklerin bir an önce gerçekleştirilmesi ve bu doğrultuda "Andımız" olarak adlandırılan metnin artık ilköğretim okullarında okutulmaması talep edildi.

Mazlum-Der Gaziantep Şubesinin açıklamasına; Ay-Der, Furkan-Der, Vahdet Vakfı ve Kalem-Der de destek verdi. Şefik Mert - İLKHA /  19/09/20111427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi