• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret869832
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Anamuhalefet partisinde Kürt sorunu çatlağı büyüyor. 'İmralı ağzıyla konuşuyoruz' tartışmasının yaşandığı PM toplantısında, Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı 'Kürt raporu'nun da sert tepki gördüğü öğrenildi.

Anamuhalefet partisinde Kürt sorunu çatlağı büyüyor. 'İmralı ağzıyla konuşuyoruz' tartışmasının yaşandığı Parti Meclisi'nde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu hazırladığı 'Kürt raporu da sert tepki gördü. Tanrıkulu'nun, çözüm önerilerini sıraladığı rapordaki vatandaşlık ve anadilde eğitimle ilgili bölümleri eleştiren bazı Parti Meclisi üyelerinin, CHP'nin görüşlerini yansıtmadığı gerekçesiyle metnin ilk sayfasını yırttığı öğrenildi.

CHP Parti Meclisi (PM), önceki gün 10 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Terör ve Kürt sorununun ele alındığı toplantı, sert tartışmalara sahne oldu. PM üyesi Mesut Değer, partinin çözüm önerisi olarak ortaya attığı 'Hakikatler Komisyonu'nun, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın görüşleri olduğunu hatırlattı. İmralı ağzıyla konuşmamaları gerektiğini söyledi. Alınan bilgilere göre Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun kendi görüşlerini yansıttığı "Kürt kimlikli vatandaşların hak ve özgürlük talepleri ve CHP'nin çözüm perspektifleri" başlıklı rapor da sert tepki çekti.

Tanrıkulu, çözüm önerilerini sıraladığı raporda yeni anayasada 'etnik kimlik/dini inanç/siyasi düşünce' vurgusundan arındırılmış bir vatandaşlık tanımı olması gerektiğini belirtti. CHP'nin de anayasa çalışmalarında bu vurguyu yapacağını aktardı. Raporda, anadil konusunda ise "Anadil eğitimi ve Kürtçenin müfredat programında farklı bir dil/seçmeli dil olarak yer alması ve isteyen vatandaşlara/çocuklara öğretilmesi temel insan haklarının başında gelir." ifadeleri yer aldı. Tanrıkulu, bu raporun partiye mi yoksa kendisine mi ait olduğu sorularına "Benim kendi görüşlerim" karşılığını verdi. "O zaman kapağında neden 'CHP perspektifleri' yazıyor?" sorularına muhatap olan Tanrıkulu, bunun üzerine "O zaman raporun kapağını yırtın." dedi. Bazı PM üyeleri, bunun üzerine raporun kapağını yırttı. Toplantıda, dün kamuoyuna duyurulan teröre tepki bildirisi üzerinde de tartışma yaşandı. Bazı PM üyeleri bildirinin 'çok sert' olduğunu aktardı. Sezgin Tanrıkulu ile Binnaz Toprak ve Gülseren Alçı, bildiri metninin yumuşatılmasını istedi. Rıza Yalçınkaya'nın "Metni değiştirmeyelim, skandal olur." itirazına rağmen bildirideki bazı sert ifadeler çıkarıldı. Dün PM üyesi Oğuz Oyan tarafından açıklanan bildiride, CHP'nin her türlü terör eylemini şiddetle ve nefretle kınadığı vurgulandı. Bildiride hükümete eleştiriler yöneltilirken, ülke sorununun çözüm yerinin TBMM olduğuna vurgu yapıldı.

 2276 kez okundu

Yorumlar

sezgin tanrıkulunun raporu     06/05/2013 12:15

CHP İmralı süreci ve Kürt sorunu diye bilinen sorunla ilgili çok açık politika izlemediği sürece geniş halk yığınları üzerindeki inandırıcılığını kaybeder. Sayın Kılıçdaroğlunun medyaya yönelik sert eleştirisi medya tarafından CHP haberlerini boykot ederek karşılığını buldu. Sezgin Tanrıkulunun hazırladığı rapor parti meclisinde kabul görseydi eğer, o zaman sayın Kılıçdaroğlunun medyaya yönelik eleştirisi ve tonu haklı görülebilirdi. Ama görünen o ki o rapor gündeme bile gelmemiş. O zaman CHP nin uyum içinde olduğu hiç inandırıcı değil. Böylece medyada çıkan asılsız olan haberler de kamuoyunda sanki doğru gibi kabul görecektir. CHP bu açmazdan mutlaka kurtulmalıdır. Yaklaşan yerel seçimlerde Türkiye'deki demokrasinin selameti açısından bu çok gerekli ve kamuoyunca beklenen bir durumdur.
Misafir - Erdoğan Şenel

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi