• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret946828
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.856628.9723
Euro31.591731.7183
Semerkew

CHP Genel Başkan Yardımcısı Güler: ''Anayasa'da vatandaşlık tanımının değiştirilmesine izin vermeyeceğiz. Etnik ve bölgesel özerklik, Türkiye'nin geleceği için zararlıdır''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, ''Cumhuriyet'in kurucu partisi olarak yeni Anayasa'da değiştirilmek istenen üç konuda çok net'' olduklarını söyledi.

Güler, CHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği konusunda sürüp giden bir tartışma yaşandığını söyledi.

Bu tartışmalar kapsamında CHP'nin bazı konularda net olmadığı yönünde görüntü oluşturulmaya çalışıldığını belirten Güler, ''CHP Türkiye'nin toplumsal eşitsizlik sorunlarını, özgürlük sorunlarını çözecek, Türkiye'nin uluslararası arenada bağımsız var oluşunu garanti altına alacak bir Anayasa'yı elbette talep ediyor'' dedi.

Güler, AK Parti, BDP ve parlamento dışındaki partilerin sıkça gündeme getirdiği 3 konuda tavırlarının net olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Cumhuriyet'in kurucu partisi olarak yeni Anayasa'da değiştirilmek istendiğini gördüğümüz üç konuda çok netiz. Anayasa'da vatandaşlık tanımının değiştirilmesine izin vermeyeceğiz. Etnik ve bölgesel özerklik, Türkiye'nin geleceği için zararlıdır. Böyle bir öneriyi asla desteklemeyeceğiz. İnsanların kültürel kimliklerinin ve inançlarının inkarından yana değiliz.''

Bireysel kültürel hakların devletin güvencesi altında olduğu, başkasının saldırısı karşısında devlet tarafından bu hakların korunması gerektiğini düşündüklerini söyleyen Güler, bu çerçevede anadilin öğrenilmesi konusunda hiç bir ambargolarının olmadığını da kaydetti.

''Anadilde eğitim konusuna Türkiye'nin bağımsız, aydınlık ve diri geleceği açısından yararlı olmayan bir öneri gözüyle bakıyoruz'' diyen Güler, şöyle devam etti:

''Ulusal yapıyı paramparça edebilecek, topluluk hakları adı altında ileri sürülen önerinin Türkiye'nin yararına olmadığını düşünüyoruz. Bu, ülkedeki ne Türkmenler'in ne Yörükler'in, ne Zaza'nın, ne Kürt'ün ne Boşnak'ın ne Gürcü'nün ne Çerkez'in yararınadır. Kendimizi nasıl tanımlıyorsak, anadan doğma olarak, hiç bir topluluk yararına değildir.'' AA1801 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi