• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret638574
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Semerkew

Genel merkeze verilen 3 sayfalık bildirinin ardından CHP yönetimi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'den savunma istedi.

CHP’li 12 milletvekili, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim İsyanı ile ilgili değerlendirmelerine yönelik bir bildiri hazırlayarak, “Aygün’ün bir yayın organına yaptığı açıklamalar, kabul edilebilecek değerlendirmeler değildir. Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere CHP organlarını bu konuda tavır koymaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç’un, dün TBMM’de düzenlenen basın toplantısında açıkladığı bildiri özetle şöyle:

Atatürkçülük hapsediliyor

- “Şehitlerimizin ve deprem kurbanlarının acıları daha aklımızda iken 10 Kasım günü, Atatürk’ün ölümünün 73’üncü yılında ilginç bazı tartışmalara ve açıklamalara tanık olduk. Atatürk’ü ve Atatürkçülük’ü 1920- 1940 arasındaki dondurulmuş bir zaman dilimine hapsederek, o tarihteki dünya koşullarından soyutlayıp, kimi kez hakarete vararak insafsızca eleştirenler kervanına CHP’den, içimizden birilerinin de katıldığını gördük.

- CHP Genel Başkanı ve CHP yetkili organlarının bu gelişmeler karşısındaki suskunluğunu kabul etmek mümkün değildir. Sessizlik ve tepkisizliğin dolaylı yoldan söylenenleri onaylamak anlamına çekilebileceği unutulmamalıdır. Muhafazakâr ve neoliberal tavsiye odaklarının kılavuzluğuna uyum sağlamaya dönük siyasi tavırların, partimizi ve temel ilkelerimizi kamuoyunda tartışılır hale getirdiği artık görülmelidir.

Yeniden direniş partisi

- Bu tespitler, bir parti içi muhalefet geliştirme amacıyla ortaya konulmamıştır. Amacımız, partimiz tabanındaki ve kamuoyundaki tartışmalara karşı tüm yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi söylem ve duruş birlikteliğine çağırmaktır. CHP tesadüfen kurulmuş, siyaset mühendislerinin projelendirmesiyle kendisine rota arayan, tarihiyle hesaplaşmaktan korkan bir siyasi parti değildir. CHP tabanı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e de partimizin temel ilkelerine de sımsıkı sahip çıkmaya devam edecektir. CHP, sinsi politik maceraperestlerin devşirme, dönüştürme planlarını boşa çıkaracak yeniden bir direniş, bir karşı koyuş, bir siyasi başkaldırı partisi olmak durumundadır.”

İşte imzalayan vekiller

Kılıçdaroğlu’nun davetiyle partiye katılan ve Tunceli 2’nci sıradan milletvekili seçilen Hüseyin Aygün’e yönelik tepki bildirisini imzalayan milletvekilleri şunlar: Haluk Koç (Samsun), İzzet Çetin (Ankara), Gürkut Acar, Yıldıray Sapan, Arif Bulut, Osman Kaptan (Antalya), Dilek Akagün Yılmaz (Uşak), Ahmet Toptaş (Afyonkarahisar), Metin Lütfi Baydar (Aydın), Fatma Nur Serter (İstanbul), İsa Gök (Mersin) ve Nedret Akova (Balıkesir).

Aygün’den savunma istendi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplandı. MYK sonrası açıklama yapan parti sözcüsü Birgül Ayman Güler “Aygün’ün savunmasının alınmasına karar verdik. Bu açıklama kuşkusuz CHP’nin resmi görüşü de değildir” dedi. Güler, MYK’yı beklemeden açıklama yapan Haluk Koç’tan da savunma isteneceğini söyledi.  

Dersim katliamında Atatürk baştaydı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, “CHP’de bu konuda kendi tarihiyle yüzleşme ve uygulanan politikaların toplumun önünde saydam bir şekilde tartışılması yönünde bir tavır alındığını Kılıçdaroğlu döneminde görüyoruz. Tabii ‘CHP yaptı’ deyip, bunun üzerinden bir politika üretmek de doğru değil çünkü o dönem başka parti yoktu zaten... Mustafa Kemal Atatürk’ün katliamdan haberdar olmaması mümkün değildi. Bu dönem boyunca izlenen bütün politikalarda Atatürk devletin başındadır” demişti.

Dersim Milletvekili

İnternet sitesinde kendisini “24. Dönem Dersim Milletvekili” olarak tanıtan Hüseyin Aygün’ün Dersim İsyanı ile ilgili olarak “Dersim 1938 ve Zorunlu İskan” ve “1938 Resmiyet ve Hakikat” adlı 2 çalışması bulunuyor.
1993 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi