• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret910260
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Adige işadamı ve Yazar Nahit Serbes'in yeni kitabı “Yaşayan Efsane Xabze” piyasaya çıktı.

Adige işadamı ve Yazar Nahit Serbes'in yeni kitabı “Yaşayan Efsane Xabze” piyasaya çıktı.

Pandora yayınları arasında çıkan kitapta dil, din, ırk, mezhep, inanç ve sosyal durum ayırımı gözetmeksizin, Xabze kültür değerleri esas alınmak suretiyle, bir insanın kendisini geliştirmesi için neler yapması gerektiği anlatılıyor.
Kitap popüler kültür, yüksek kültür ve Xabze kültürünün toplumdaki yerinin sosyolojik bir incelemesi mahiyetinde.

Bu kültürü yaşayıp, geliştirip, kullananlar çok kısa bir yoldan mutlulukla tanışır ve insana değer veren davranış kalıplarını öne çıkararak başarıdan başarıya koşarlar” denilen arka kapak yazısı şu ifadelerle devam ediyor: “Xabze zaman içinde bilginin edinilme hızı ve bilgi kaynaklarının artmasına bağlı olarak evrime uğrar, çağın gerektirdiği biçimlere bürünür. Dolayısıyla, bu kültürü yaşayanlar bulundukları yer, zaman ve konuma göre pozitif davranış biçimleri geliştirirler ve sergilerler.
Efsanevi Xabze kültürünü tanıyacak, sevecek ve zevk alarak bir solukta okuyacaksınız. Böyl
 ece pek çok konuya hâkim, çevrenizde örnek gösterilen bir insan olup, bilgi ağacının gölgesinde oturacaksınız.”

Nahit Serbes(Tletseruk) Kimdir?

1945 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çaybaşı-Fuadiye köyü ilkokulu, Dr. Nuri Bayar Ortaokulu ve Lise Öğrenimini Rusya’da tamamladı. Genç yaşta ticaret hayatına atıldı.

Aynı zamanda kültür araştırmacısı ve yazar olan Nahit Serbes, Çerkes kültürüne yapmış olduğu hizmetlerinden ötürü, Kabartay Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Konakov tarafından bir takdirname ve madalya ile ödüllendirildi.

İyi derecede Rusça, Çerkesce ve orta derecede İngilizce bilen Nahit Serbes'in kendi yaşam öyküsünü içeren "Terzi Çıraklığından Patronluğa"(2001) ve Adnan Yağan'la birlikte kaleme aldığı ''Tarihteki Hain Çerkesler”(2010) isimli yayınlanmış kitapları vardır.

Serbes, evli ve 4 çocuk babası.



3686 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi