• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret650213
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Semerkew

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Abazca ve Adigece kürsüler veya ana bilim dalları kurulması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu projenin bazı hocaların ırkçı reflekslerinden dolayı engellendiğini ifade etti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu(KAFFED)'nun TES-İŞ Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çelik, Çerkeslere tek parti iktidarı döneminde asimilasyon politikaları uygulandığını belirterek, kültürleri, dilleri yıkmaya yönelik ne kadar faaliyet varsa bunu ellerinin tersiyle ittiklerini söyledi. Kafkas Dernekleri Federasyonu yetkilileri ile daha önce yaptığı görüşmeler sonrası Erciyes Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi rektörlerini bizzat arayarak üniversitelerde Abazaca ve Adigece kürsüler veya ana bilim dalları kurulması yönünde görüştüklerini aktaran Çelik, buna bazı hocaların ırkçı reflekslerinin engel olduğunu kaydetti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir ise Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin ana dillerini unuttuklarını ifade etti. "Biz bu topraklar için ölürken Türkçe bilmiyorduk, şimdi kendi dilimizi bilmiyoruz" diyen Candemir, bugüne kadar sürdürülen tek dilli, tek dinli ulus oluşturma politikaları yüzünden yok olma noktasına geldiklerini bildirdi. Dillerini öğretmek için yaptıkları girişimlerde bürokrasiyi aşamadıklarını aktaran Candemir, yeni anayasada bu konuya çözüm bulunmasını istedi. Çerkes köylerine eski isimlerinin verilmesini isteyen Candemir, Çerkesçe'nin seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da Çerkeslerin taleplerinin yok sayıldığını öne sürdü. Genel kurul sonrasında Tarhan, basın mensuplarının Acil Demokrasi Paketi ve gizli tanık ifadeleri ile ilgili sorularını cevapladı. Demokratik bir anayasaya yol açmak için Acil Demokrasi Paketi hazırladıklarını belirten Tarhan, bu hamlelerinin diğer partilerden karşılık bulmasını beklediklerini dile getirdi. Tarhan, gizli tanık ifadelerine ise kuşkuyla baktığını kaydetti.

(ANKA)1547 kez okundu

Yorumlar

     31/12/2011 11:12

HER ŞEYE GÜCÜ YETEN BIRAKIN TÜRKİYEYİ ORTADOĞUYU, AVRUPAYI , BİRAZ ABARTIRSAK BÜTÜN DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞAN HÜKÜMETİN BİR KAÇ IRKÇI HOCAYAMI SÖZÜ GEÇMEDİ. NİNNİ GÜZEL UYUMAYA DEVAM.
Misafir - Faruk TOK

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi