• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret650211
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi, bugün hükümet ve muhalefet Anayasa Komisyonu temsilcilerini ziyaret ederek, hazırladığı 15 maddelik “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” isimli dosyasını takdim edecek.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ), dosya haline getirdiği yeni Anayasa ile ilgili önerilerini hükümet ve muhalefet temsilcilerine sunuyor.

Devlet yöneticileri tarafından Çerkes toplumunu yok sayan tavırlara tepki ile oluşturulan ve Çerkesleri hayatın bütün alanlarında görünür kılmayı misyon edinen toplumsal-politik hareket Çerkes Hakları İnisiyatifi, bugün hükümet ve muhalefet Anayasa Komisyonu temsilcilerini ziyaret ederek, hazırladığı 15 maddelik “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” isimli dosyasını takdim edecek.

Ziyaretleri alınan randevular doğrultusunda ÇHİ sözcülerinden Kenan Kaplan gerçekleştirecek.

Temsilcilere sunulacak “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” isimli dosya şu sözlerle takdim ediliyor:

 “YENİ ANAYASA İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ

1924, 1961, 1982 Anayasaları, ülke sınırları içinde yaşayan herkesi “tek ulusun parçası” sayan, “tapınmacı Kemalizm ideolojisi” dışındaki bütün düşünce tarzlarını reddeden, topluma dini tasfiye eden bir “laisizmi” dayatan, devlet yönetimini “asker vesayetinde bir oligarşiye” teslim eden bir paradigmanın ürünü oldu.

Bu anayasalar toplumda ahenkli bir yaşamı tesis edememiş, mutsuz kesimlerin silahlı direnişe varan bir muhalefet geliştirmesine sebep olmuştur.

Gelinen bu noktada, toplumun tüm kesimleri gibi Çerkesler de insan hak ve özgürlükleri temelinde yeni bir anayasa yapılmasını elzem görmektedir.

Eski Anayasaların doğurduğu sonuçlardan ders alarak yapılacak ve toplumsal barışı sağlayacak yeni bir Anayasanın ise mutlaka “sivil”, mutlaka “çoğulcu”, mutlaka “demokratik”, mutlaka “eşitlikçi”, mutlaka “özgürlükçü” unsurlar üzerine inşa edilmesi gerekmektedir.

Toplum kesimlerinin bu süreçe verilebilecekleri en önemli katkı ise Anayasada yer bulmasını istedikleri taleplerini somutlayarak yasama kurumunun önüne koymalarıdır.

Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak bu toplumsal görevimizi ifa bağlamında yeni Anayasa yapımında aşağıdaki hususların dikkate alınmasını öneriyoruz.”

Daha sonra öneriler 15 madde halinde sıralanıyor.1301 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi