• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret650213
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111
Semerkew

ÇHİ İstişare Kurulu üyeleri, geçmişte yapılan çalışmalar ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik değerlendirme ve önerilerde bulundular.

Çerkes Hakları İnisiyatifi İstişare Kurulu 25 Aralık Pazar gün İstanbul'da toplandı.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu'nun daveti ile gerçekleştirilen istişare toplantısı Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi. Yirmisekiz kişinin katıldığı İstişare Kurulu Toplantısı'nda önce Çerkeslerin Kafkasya'dan Osmanlı'ya göç süreci, Milli Mücadeleye katkıları, Cumhuriyet döneminde dışlanmaları, uygulanan asimilasyon politikaları, demokratikleşme sürecinde yok sayılmaları, bunun üzerine ÇHİ'nin kuruluşu ve aktivitelerini konu alan bir power point gösterisi yapıldı.

Daha sonra, ÇHİ sözcüsü Kenan Kaplan ÇHİ'nin siyasi kurumların temsilcilerine ilettiği “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” başlıklı dosyanın dağıtımı esnasında yapılan görüşmeler ile dosya içeriği ve buna yönelik eleştiriler hakkında açıklamalarda bulundu.

İkinci olarak söz alan ÇHİ sözcülerinden Murat Özden Çerkesler ve Politika başlıklı bir konuşma yaparak, toplumumuzda belli dönemlerde etkili olmuş düşünce akımlarından bahsedip hepsinin nasıl akamete uğradığını anlattı. Özden konuşmasında, Çerkeslerin acilen siyasi içerikli bir hareket oluşturmasının önemine işaret etti.

Daha sonra önümüzdeki yılın çalışma programı taslağından bahseden Murat Özden, öncelikle acilen bir Çerkes Çalıştayı programlandığını,

Eskişehir Mitingi'ni gerçekleştirmek için yapılan girişimlerin sonuçlandırılacağını,

Anadil eğitimi üzerine hazırlanan ve 2012 yılbaşında açıklanacak çalışmanın hemen hayata geçirileceğini,

Ayrıca istişare kurulunca yapılacak öneriler doğrultusunda da programın şekillendirileceğini söyledi.

Verilen çay molasının ardından programın ikinci bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan İstişare Kurulu üyeleri, geçmişte kalan ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik değerlendirme ve önerilerinde bulundular. Bu bölümde sırasıyla Prof. Dr. Günseli Şurdum, Mustafa Saadet, Dr. Nusret Baş, Nahit Serbes, Mehmet Ali Esen, Mustafa Kut, Ahmet Çerkezoğlu, Faruk Aslandok, Vahdet Şahal, Emrullah Akbulut ve Yaşar Karaarslan söz alarak görüşlerini bildirdiler

İstişare Kurulu Toplantısı'nda dile getirilen konuların bilahare özet rapor olarak kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.1860 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi