• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam319
Toplam Ziyaret903626
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

ÇHİ İstişare Kurulu üyeleri, geçmişte yapılan çalışmalar ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik değerlendirme ve önerilerde bulundular.

Çerkes Hakları İnisiyatifi İstişare Kurulu 25 Aralık Pazar gün İstanbul'da toplandı.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu'nun daveti ile gerçekleştirilen istişare toplantısı Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi. Yirmisekiz kişinin katıldığı İstişare Kurulu Toplantısı'nda önce Çerkeslerin Kafkasya'dan Osmanlı'ya göç süreci, Milli Mücadeleye katkıları, Cumhuriyet döneminde dışlanmaları, uygulanan asimilasyon politikaları, demokratikleşme sürecinde yok sayılmaları, bunun üzerine ÇHİ'nin kuruluşu ve aktivitelerini konu alan bir power point gösterisi yapıldı.

Daha sonra, ÇHİ sözcüsü Kenan Kaplan ÇHİ'nin siyasi kurumların temsilcilerine ilettiği “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” başlıklı dosyanın dağıtımı esnasında yapılan görüşmeler ile dosya içeriği ve buna yönelik eleştiriler hakkında açıklamalarda bulundu.

İkinci olarak söz alan ÇHİ sözcülerinden Murat Özden Çerkesler ve Politika başlıklı bir konuşma yaparak, toplumumuzda belli dönemlerde etkili olmuş düşünce akımlarından bahsedip hepsinin nasıl akamete uğradığını anlattı. Özden konuşmasında, Çerkeslerin acilen siyasi içerikli bir hareket oluşturmasının önemine işaret etti.

Daha sonra önümüzdeki yılın çalışma programı taslağından bahseden Murat Özden, öncelikle acilen bir Çerkes Çalıştayı programlandığını,

Eskişehir Mitingi'ni gerçekleştirmek için yapılan girişimlerin sonuçlandırılacağını,

Anadil eğitimi üzerine hazırlanan ve 2012 yılbaşında açıklanacak çalışmanın hemen hayata geçirileceğini,

Ayrıca istişare kurulunca yapılacak öneriler doğrultusunda da programın şekillendirileceğini söyledi.

Verilen çay molasının ardından programın ikinci bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan İstişare Kurulu üyeleri, geçmişte kalan ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik değerlendirme ve önerilerinde bulundular. Bu bölümde sırasıyla Prof. Dr. Günseli Şurdum, Mustafa Saadet, Dr. Nusret Baş, Nahit Serbes, Mehmet Ali Esen, Mustafa Kut, Ahmet Çerkezoğlu, Faruk Aslandok, Vahdet Şahal, Emrullah Akbulut ve Yaşar Karaarslan söz alarak görüşlerini bildirdiler

İstişare Kurulu Toplantısı'nda dile getirilen konuların bilahare özet rapor olarak kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.2177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi