• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi İstişare Kurulu, Yürütme Kurulu'nun daveti ile 25 Aralık 2011 Pazar günü Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde toplandı. Toplantıda ÇHİ'nin geçmiş dönem faaliyetleri ve gelecek dönem programı değerlendirildi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi İstişare Kurulu Toplantısı Tutanak Özeti

25 Aralık 2011 / Zübeyde Hanım Öğretmenevi

Çerkes Hakları İnisiyatifi İstişare Kurulu, Yürütme Kurulu'nun daveti ile 25 Aralık 2011 Pazar günü Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde toplandı. Toplantıda ÇHİ'nin geçmiş dönem faaliyetleri değerlendirilip, gelecek dönem çalışmaları ve izlediği politikalarla ilgili eleştiri ve önerilerde bulunuldu.

 

I. BÖLÜM

 Power Point Gösterisi

İstişare Kurulu Toplantısı'nda önce Çerkeslerin Kafkasya'dan Osmanlı'ya göç süreci, Milli Mücadeleye katkıları, Cumhuriyet döneminde dışlanmaları, uygulanan asimilasyon politikaları, demokratikleşme sürecinde yok sayılmaları, bunun üzerine ÇHİ'nin kuruluşu ve aktivitelerini konu alan bir power point gösterisi yapıldı.

Kenan Kaplan'ın konuşması

Daha sonra, ÇHİ sözcüsü Kenan Kaplan ÇHİ'nin TBMM'de yer alan siyasi kurumların temsilcilerine ilettiği “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi” başlıklı dosyanın dağıtımı esnasında yapılan görüşmeler ile dosya içeriği ve buna yönelik eleştiriler hakkında açıklamalarda bulundu.

Murat Özden'in Konuşması

İkinci olarak söz alan ÇHİ sözcülerinden Murat Özden Çerkesler ve Politika başlıklı bir konuşma yaparak, Çerkes toplumunda belli dönemlerde etkili olmuş düşünce akımlarından bahsedip hepsinin nasıl akamete uğradığını anlattı. Özden konuşmasında, Çerkeslerin acilen siyasi içerikli bir hareket oluşturmasının önemine işaret etti.

Daha sonra önümüzdeki yılın çalışma programı taslağından bahseden Murat Özden, öncelikle acilen bir Çerkes Çalıştayı programlandığını,

Eskişehir Mitingi'ni gerçekleştirmek için yapılan girişimlerin sonuçlandırılacağını,

Anadil eğitimi üzerine hazırlanan ve 2012 yılbaşında açıklanacak çalışmanın hemen hayata geçirileceğini,

Çerkes soykırımının Türkiye ve Avrupa Parlamentosu kürsülerinden dillendirilmesi için kontaktlar kurulacağını,

Ayrıca istişare kurulunca yapılacak öneriler doğrultusunda da programın şekillendirileceğini söyledi.


II. BÖLÜM

Görüş ve Öneriler

Verilen aradan sonra başlayan ikinci bölümde İstaşare Kurulu Üyeleri'nden Prof. Dr. Günseli Şurdum, Mustafa Saadet, Dr. Nusret Baş, Nahit Serbes, Mehmet Ali Esen, Mustafa Kut, Ahmet Çerkezoğlu, Faruk Aslandok, Vahdet Şahal, Emrullah Akbulut ve Yaşar Karaarslan söz alarak görüşlerini bildirdiler.

Konuşmacıların önemli ölçüde mutabık oldukları maddeler olduğu görüldü.

Konuşulanlar, biribirine yakın değerlendirmeler birleştirilerek ana maddeler halinde şöyle özetlenebilir:

- ÇHİ'nin dillendirdiği siyasal taleplere saygı duyuyoruz. ÇHİ tarafından Çerkes Halkını görünür kılmak amacına yönelik çalışmalar başarılı olmuştur. Verilen emek, gösterilen özveri ve cesareti takdire değer. Haynape kültürü Çerkesleri şimdiye kadar kendileri için bir şey talep etmekten alıkoydu. Artık ÇHİ'nin açtığı yoldan giderek bunu aşalım.

- ÇHİ'ye karşı Çerkes toplumu içinden belli kesimlerin gösterdiği karşı duruş beklenmedik bir şey değildir. Bu karşı duruşa tepki vermemeli, sabırla karşılanmalıdır.

- Çerkeslerin en önemli sorunu toplumunun kamplara bölünerek birbiriyle çatışmasıdır. ÇHİ bu çatışmalarda taraf olmamalı, her türlü polemikten uzak durup, sadece projelere odaklanmalıdır.

- ÇHİ kendisine yönelik haksız eleştiri ve saldırılara cevap vermemeli fakat bunları haber yaparak mutlaka kamuoyuna duyurmalıdır.

- Bütün Çerkes kesimleriyle diyalog halinde olunmalıdır. Çerkes gruplarının bir araya gelmesi için çalışılmalı, diğer yapılarla işbirliği imkanları oluşturulmalı, hiç kimse veya grup ötekileştirilmemelidir.

- Tarihten gelen acılarımızı sürekli canlı tutmanın ve bunun gerginliği ile yaşamanın doğru olup olmadığı gözden geçirilmelidir.

- Anayasa çalışmalarında Çerkesler başka etnik gruplarla birlikte değil, müstakil çalışmalı ve çalışmaları da özgün olmalıdır.

- Başka etnik gruplarla işbirliği yapmayalım, kendi politikalarımızı kendimiz belirleyelim.

- Eskişehir Mitingi'nde ısrar etmenin doğru olup olmadığı tartışılmalıdır.

- Eskişehir mitingine yine izin verilmezse valilik önünde eylem yaparak anında tepki gösterilmelidir.

- Cumhuriyeti kuranların hataları üzerinden siyaset yapmamıza gerek yok. Geçmişe dönük konuları fazla kurcalamayalım.

- Çerkes soykırımını TBMM'ye taşımak bugünün gündemi mi, zamanlaması iyi düşünülmelidir.

- Sorunumuz Çerkeslerdeki kimlik bilincinin aşınmasıdır. Bunun geliştirilmesi için çalışılmalıdır.

- Çerkes Çalıştayı “Lejenxase” olarak isimlendirilsin ve bütün diaspora temsilcilerinin katılacağı bir konsept oluşturulsun.

- Türkiye kamuoyunda Çerkeslik hakkında bir negatif algı oluşmuş durumda bunun giderilmesi için çalışılmalıdır.

- ÇHİ'nin düsturu “çok iş” değil, “az ama etkili iş” olmalıdır.

- Bu tür ortamlarda meramımızı önce anadilimizde, sonra Türkçe anlatalım ve bunu da alışkanlık haline getirelim.

- Ekonomik dayanışmayı sağlayacak programlar geliştirelim.

- Boğaz Köprüsü'nde boya yapma, konser organizasyonu gibi eylemler düzenleyerek de kamuoyuna mesajlarımızı duyuralım.

- Yürütme Kurulumuz, İstişare Kurulumuz var, esnafımız  yani finansörlerimiz de olmalı. Bunun için özel çalışma yapalım.

- Diaspora ve anavatandaki Çerkesleri birleştirici çalışmalar yapılmalıdır.

- Anayasa Çerçeve Önerisi'nde dile getirilen özerklik kavramı bizim toplumu ürkütüyor, kötü niyetliler de bunu kullanıyorlar. Bu tür konularda kötü niyetliler de hesaba katılarak sarf edilen sözlere çok dikkat edilmelidir.

- Yapılacak Çerkes Çalıştayı katılımcılarının geniş bir tabanı temsil ediyor olmasına dikkat edilmelidir.

- ÇHİ'nin söylemlerinde “siyasi mücadele” kavramını kullanırken neyi kastettiğini iyi açıklamalıdır.

- Yürütme Kurulu, İstişare Kurulu'na değer vermeli, demokrat bir tavır segileyerek her konuyu burada tartışıp karara bağlamalıdır.

***

Toplantı sonunda Çerkes Çalıştayı'nı organize etmek üzere bir komisyon oluşturuldu. Yürütme Kurulu ile birlikte çalışacak komisyonda şu isimler yer alıyor:

1 - Nahit Serbes
2 - Mustafa Saadet
3 - Nusret Baş
4 - Muharrem Çurey
5 - Yılmaz Ölmez
6 - Yaşar Karaarslan
7 - Recep Güler

8 - Kenan Kaplan

9 - Murat Özden
10 - Erol Karayel2547 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi